Kolesterole İyi Gelen Yiyecekler

Birey uzun süreli kolesterol rahatsızlığından şikayetçi ise bu durum bireyde kalp ve damar rahatsızlıkları riskini artırabilmektedir. Boy kilo oranını korumak, sağlıklı beslenme ve yapılan düzenli egzersizler kötü kolesterolün düşmesine yardımcı olan etkenlerdendir. Bu durumlara dikkat gösteren birey, kolesterol ve akabininde gelen rahatsızlıkların hayatına girmesini engellemektedir. Kötü kolesterolü düşürmek ve iyi kolesterolü yükseltmek için bazı besinlerin tüketilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Bu besinler arasında en etkili olanları ise; omega 3 yağ asidine sahip balıklar, sebzeler (yeşil yapraklı) ve lifli tahıllardır. Kolesterol düşürücü ilaç kullanan bireyler bu besinleri tüketmeden önce doktorlarına danışmaları tavsiye edilmektedir.

Peki kötü kolesterole iyi gelen gıdalar arasında neler bulunmaktadır. Uzmanların tavsiyesine göre;
Yulaf içerikli gıda tüketimi; Yulaf ezmesi, mısır gevreği ve yulaf kepeği gibi ürünleri kahvaltılarda tüketilebilir ve bu gıdalar bireyin sahip olduğu kötü kolesterolü düşürmektedir. Elma, armut ve erik gibi meyveler yulafa ek olarak tüketilebilir.

Fındık; fındık tüketimi bireyin kalp sağlığını korumakla birlikte, içeriğindeki E vitamini sayesinde kolesterolünü düşürür ve zengin içerikli bir beslenme yapmasına yardımcı olur. Yeterli miktarda tüketilen fındığın yanı sıra bir avucu geçmeyecek şekilde tüketilen ceviz ve badem türü yemişler de bireyin sahip olduğu kolesterolün düşmesine yardımcı olacaktır.

Balık; Kalp sağlığını koruyabilmek adına Omega 3 yağ asidine sahip gıdaların tüketilmesinin, bireye bu açıdan yardımcı olduğu bilinmektedir. HDL olarak adlandırılan iyi kolesterol Omega 3 içerikli gıdalar tarafından yükseltilir. Bunun yanı sıra Omega 3 içerikli besinlerin tüketimi, kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olarak damar tıkanıklığı riskini azaltmaktadır. Hamsi, sardalya, ton ve somon balıkları gibi besinlerin tüketimi birey için kaliteli bir Omega 3 kaynağıdır.

Zeytinyağı; Zeytinyağının sızma hali önemli bir antioksidan kaynağıdır ve az işlenmiş olanları daha sağlıklı bir tüketim teşkil etmektedir. Az işlenmiş yağlara örnek olarak tereyağı ve ayçiçek yağı gösterilebilir. Fakat zeytinyağının sahip olduğu yüksek kalori içeriği bireye kilo açısından olumsuz etki edebilmektedir. Bunun için uzmanlar zeytinyağının günlük iki kaşığı geçmeyecek şekilde tüketilmesini öngörmektedirler.

zeytinyağı
zeytinyağı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here