Koltuk Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Günümüzde binlerce koltuk çeşidi olduğu bilinmektedir. Özellikle yeni evlenmiş ya da yeni evlenecek olan çiftlerin en çok kafa yorduğu bir sorudur. İlk olarak düşünülen koltuk tasarımı ve dış görünüşü dikkat çekse de koltuk alınırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. En başta sağlık üzerine düşünülecek olursa konfor ilk sırada yer almaktadır. Alınan koltuğun bel, sırt ve boyun sağlığımızı olumsuz yönde etkilememesi çok önemlidir. Şimdiki zamanda alınan koltukların çekyat özelliği taşıması da koltuk seçiminde önemli bir etkendir ki yatıldığında bel sağlığımızı kötü yönde etkilememelidir.

Koltuk seçiminin temizlik açısından önemi

Diğer aranan önemli bir kriter ise temizlik açısından olmalıdır. Özellikle kadınların hassas olduğu bir konudur. Bu yüzden oluşabilecek kir ve tozun kolaylıkla arınabilmesi için yeni teknoloji sayesinde yapılan özel kumaşlar dikkat çekmektedir. Tay tüyü bu kumaşların arasında yer almaktadır. Kumaşların önemsendiği kadar koltuk biçimi ev temizliği yapılırken kolaylık sağlayabilmektedir.

Örneğin koltuğun yüksek olması altının daha rahat bir şekilde temizlenmesini sağlar. Aynı zamanda yüksek koltuklu salonda temizlik yapmak ev hanımlarının işini kolaylaştırır. Alınan koltuğun özelliklerinden biri de salonun şekline uyum sağlayabilmesidir. Koltuk salonu boğmamalı veya aşırı boş alan bırakmamalıdır.

Başka bir konuya daha değinilecek olunursa koltuğun renk seçimidir. Bilindiği üzere zevk ve renkler tartışmaya kapalı bir konudur. Ama bilimsel araştırmalara göre her rengin bir anlamı ve insanlar üzerindeki etkilerinin farklı olduğu kanıtlanmıştır. Mesela siyah renginin karamsarlık, beyazın ferahlık, sarının neşe gibi duyguları anımsattığı göz önünde bulundurulursa koltuk seçimindeki renklerin daha açık olması gün içerisinde insanların enerjisini daha yüksekte tutmakta ve daha ferah bir alan oluşturmakta büyük etken sağlar. Alınacak olan koltukların salon ya da bulunduğu odadaki diğer eşyalarla uyum içinde olması büyük önem taşır. Koltukların bu özelliklere sahip olması en doğru seçimlerdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here