Köpekler Neden Ağlar

İnsanların en yakın dostlarından birisi hiç şüphesiz hayvanlardır. Her insan farklı tür hayvan sever fakat bunların en yaygın olanı köpeklerdir. Diğer hayvanlar arasında köpekleri öne çıkaran özelliği ise en sadık ve dost canlısı hayvan olmalarıdır. Bazı insanlar köpekleri sokaklardan sahiplenirken bazıları ise barınaklardan almayı tercih eder. Fakat dünyada en çok tercih edilen yöntem pet shoplardan para karşılığı hayvan sahibi olmaktır.

Yeni bir köpeği hayatınıza ortak etmek istiyorsanız bu sandığınız kadar kolay olmayacaktır. Ona bakmak, beslemek, bakımını yapmak başlarda size oldukça zor gelecek, alışkın olduğunuz rutin hayatınızda bazı değişiklikler yapmak, günlük rutin işlerinizin arasına köpeğinizle ilgilenmeyi de katmanız gerekecektir.

Köpekler, hayvanlar arasında en duygusal olanıdır. Sevildiğini hissetmek ve sahibine de aynı hissi sadakatiyle vermek ister. Özellikle edindiğiniz köpek henüz yavruysa, önceliğinizi ona vermeniz, zamanında beslemeniz, bakımını yapmanız ve onunla ilgilenmeniz gerekmektedir.

Eğer köpeğinize yeterince ilgi göstermezseniz bu duruma tepki gösterir. Ağlayabilir, uluyabilir ya da huysuzluk edebilir. Bu sebeple ona mümkün olduğunca fazla ilgi göstermeli, eğer yavru bir köpekse ona tıpkı bir bebek gibi davranmalısınız. Aksi takdirde bu durum olumsuz sonuçlar doğurabilir, köpeğinizin ağlama seslerine maruz kalabilirsiniz.

Ağlama olayına değinmek gerekirse. Köpekler biz insanlar gibi gözlerinden yaş akıtarak ağlamaz. Her ne kadar halk arasında bu durum köpeğin ağladığı olarak algılansa da köpeklerin ağlamaya biyolojik ve duygusal yönleri el vermemektedir.

Köpeğiniz bir şeye üzüldüğünde bunu size halk ağzında ”vikviklemek” gibi acı bir ses tonuyla anlatmaya çalışır. Bunun nedeni köpeğinize olan ilginizin onu tatmin etmemesi veya acıkması, susaması, tuvaletini yapması gerektiği halde onu dışarı çıkarmamanız ya da bulunduğu ortamda huzursuz olması gibi sebepler olabilir. Eğer gerekli tüm koşulları yerine getirip, onu huzursuz edecek bir şeyin olmadığı konusunda kendinizden eminseniz, köpeğinizi en yakın zamanda bir veterinere göstermelisiniz. Çünkü bu durum ciddi bir hastalığın habercisi olabilir, köpeğiniz size derdini, çıkardığı sesler yardımıyla anlatmaya çalışıyor olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here