Köpekler Tatlı Yiyebilir mi?

Evcil hayvanlar artık bizim birer parçamız haline gelmiş durumda. Yeri geldiğinde bizi neşelendiren, yalnızken bize birer dost olan adeta ailemizin birer parçası haline gelmiş olan evcil hayvanlarımızın bakımı ve beslenmesi ihmal etmemiz gereken durumlar. Belki de evcil hayvanlar içinde en yaygın olarak beslenen hayvanlar köpeklerdir. Köpeklerimize hangi gıdaların verilmesi zararlı bir durum oluşturur ve sağlıklarını olumsuz yönde etkilemektedir.

Köpeklere Zararlı Olan Yiyecekler

Köpeklerin metabolizmaları ve sindirim sistemleri bize göre farklılık gösterdiği için bizim tükettiğimiz gıdaların köpeklerin vücudundaki etkileri daha farklı sonuçlar doğurabilmektedir. Bu yüzden özellikle verdiğimiz yemek artıkları köpekler için ciddi bir problem yaratmasa da yararlı değildir. Bunun dışında zararlı olabilecek gıdalara şöyle bir göz atarsak başlıcaları çikolata, kahve, çay, süt ve süt ürünleri, tütün, çiğ yumurta, çiğ balık, tuz, üzüm, turunçgiller vs. gibi gıdalardır. Özellikle herkesin bildiği köpeklerin çikolata yediğinde kör olacağına dair şehir efsanesine biraz daha ayrıntılı olarak bakarak, insanların bu konuda doğru bildikleri ve yanlış bildiklerini görebiliriz.

Köpekler Tatlı Yediğinde Kör Olur mu?

Köpeklerin sindirim sisteminin bize göre farklı çalışması köpekler için çikolata ve tatlı gıdaları zararlı bir hale getirmektedir. Çikolatanın içinde bulunan teobromin kimyasalı köpeklerin çok zor sindirebildiği bir maddedir ve aşırı tüketilmesi köpeklerde sağlık sorunlarına neden olabilir. Köpek sahipleri içinde daha fazla teobromin kimyasalı bulunan bitter çikolataya karşı daha dikkatli olmalıdırlar ve küçük köpeklerin büyük köpeklere göre bu maddeye dirençlerinin daha az olması küçük köpek sahiplerinin de bu konuda daha dikkatli olmasını gerektirir. Ama bu doğru bilinen gerçeğin yanında köpeklerin çikolata yediğinde kör olacağı doğru bir bilgi değildir. Neredeyse bu durum hiçbir köpekten gözlenmemiştir. Özellikle bir parça tatlı ya da çikolata yediği için kör olan bir köpek yoktur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here