Kötü Alışkanlıklar Nasıl Başlar

Kötü alışkanlıkların başında çevre etki olmaktadır. Yaşadığımız ortam, arkadaşlar, kurallar bunlara etki olur. Aileden gerekli olan ilgiyi göremeyenler kendilerini teselli etmek için o duyguyu dışarıda arıyor. Arkadaşları kendilerinin en iyi dostu olup doğruluğu gösterecek düşüncesiyle onların huylarını huy edinmektedir. Arkadaşlarımızın kötü alışkanlığı bize tavsiyesi ve merakımız sonucunda başlamamıza sebep olur. Yaşadığımız yerde kurallar olup bunları uygulayan emniyet güçlerinin eksikliğinden dolayı kötü alışkanlıklar çok daha kolay gün yüzüne çıkıyor. Kendimizi yalnız hissedip yenilik aradığımız zaman buna etkili olabilir.

Uyuşturucu, alkol, sigara, kumar, kötü söz gibi kötü alışkanlıkların temelinde kişinin kendisine olan özgüven sorunu yaşamasıdır.

Bireyin arkadaşlarının bulunduğu ortamlarda takılmak için onların sahip olduğu alışkanlıkların bir kısmına sahip olması gerekmektedir. Kendisine denemesi istenilen kötü alışkanlıklar onun bağımlılığa başlamasına sebep olacaktır. Sahip olduğu ortamdaki yerini kaybetmemek için bunu denemek zorunda kalabilirler.

Çevresine karşı hissettiği cesaret ve özgüven sorunlarını yenmek için bunlara başvurulmaktadır. Ezilmişlik hissi ve mutsuzluktan sonra saygı kazanmak adına kötü alışkanlıklar sahip olmaya başlayacaktır. Aradığı saygı ve değeri burada göremedikleri gibi kendilerini bir bataklığa doğru sürükleyecektir.

Hayranlık ile başlayan bir alışkanlıkta olabilir. Ünlülerin filmlerde ve ailelerin evde yaptıkları çocuklar için örnek görülmektedir. Yaşları ilerledikçe onları kendilerine hedef belirleyerek yolundan gitmek için devam ederler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here