Kredi Kartı Borcu Nasıl Yapılandırılır

Günümüzde kredi kartlarının yaygınlaşması ve kredi kartlarının bilinçsiz kullanımı sebebiyle birçok insan bir borç sarmalı altında yaşamakta ve icra tehlikesi gibi birçok tehlikeye maruz kalmaktadır. Bu durum ise büyük maddi ve manevi sıkıntıların başlamasına yol açmaktadır. İşte bu büyük borçları kapatabilmek ve bu sıkıntılardan kurtulabilme şansımız olan kredi kartı borcu yapılandırma işlemi hakkında bilgiler verecek ve nasıl yapıldığı hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Kredi kartı borcu yapılandırılması nasıl yapılır?

Kredi kartı borcu yapılandırması işlemini gerçekleştirmek için öncelikle kartınızın olduğu banka ile görüşmeniz gerekmektedir. Her bankanın bu işlem için açtığı özel bir birim mevcuttur ve bu birim kart borcunuzu sıfırlayabilmeniz adına gerekli tüm kolaylığı göstermek adına çaba göstermektedir. Bu birimlere banka şubesi aracılığı ile veya bankanızın telefon şubesi ile ulaşmanız ve yapılandırma için bilgi almanız gerekir. Genelde bankalar bu işlem için kimlik ve kart numarasını yeterli görse de başka belgeler isteyen bankalar olabilir. Gerekli tüm belgelere bankaların internet siteleri veya şubeleri vasıtası ile ulaşabilirsiniz.

Yapılandırma kapsamına giren borçlar kartınızın ödenmemiş borçlarıdır. Bu bankadan bankaya göre farklılık gösterir. Genel olarak kredi kartınızın ödenmemiş olan ekstre borcu veya kredi kartına ait olan toplam taksitli alışverişlerin yapılandırmasını yapmakta olan bankalar, son dönemlerde ise tüm kredi kartı borcunuzu yapılandırma yoluna gidebilmektedir. Bu yüzden bankanız ile görüşerek yapılandırmanın nasıl gerçekleşeceğini tam anlamı ile öğrenmeniz gerekmektedir.

Elbette bu yapılandırma kapsamında ana borcunuzun biraz daha fazlasını ödemek durumunda kalacaksınız. Çünkü bankalar yapılandırma esnasında borcun üzerinde belli bir faiz oranını eklemektedirler. Bu oran genelde çok küçük olmakla beraber bankaya danışılması daha elzem olacaktır.

Peki, kredi borcu yapılandırma yapılmazsa ne olur?

Eğer borcunuzu ödeme yoluna giderseniz bankanız peşin ödemede belli bir kolaylık sağlar lakin ödemezseniz icra ile karşı karşıya kalacak ve üzerinize kayıtlı mallar üzerinden haciz işlemleri yapılacaktır. Ayrıca bir daha kredi kartı kullanma şansınız oldukça azalacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here