Kuasar Nedir

Kuasar adını adeta kasırgalardan almışçasına kendisini gösterir. Büyük ve parlak olarak kendi etrafında muazzam bir dönüşle enerji yaratarak ışık yaymaktadır. Evrendeki en parlak cisim olduğu düşünülmektedir. Ortaya çıkan enerji yüksek miktarlara kadar ulaşırlar.

Kara deliklerin gezegenlerin içine çekmesi sonucunda ısı ve enerji yaydıkları bilinirdi. Galaksiler arasında bir geçiş olduğu dahi düşünülmekteydi. Tarihte kuasarların varlığı onların küçük gökadaların olduğu düşüncesini yaratmıştır. Evrenin var oluşuna dair izler kuasarlardan ortaya çıkacağı düşünülür olmuştur. Ölçümlere göre kızıla kayması ve dışarıya atılması gök adaları göstermiştir.

Kızıla kayma: Kuasarların kızıla kayması yaydığı dalga boyunun artmasına neden olarak kızıl gözükür. Elektromanyetik tayfın kırmızıya kaymasına sebep olur.

Işık yılı: Bir ışığın bir yılda katledebileceği mesafeye denir. Bir ışık yılı 9,5 trilyon km denk gelmektedir.

Kuasarlar, kara deliklere benzer yapısı olduğu gibi varlıkları çözülememiştir. Parlak oldukları gibi gözlemlenmeleri mümkün değildir. Hakkındaki araştırma ve bilgiler sadece teori ile olmaktadır. Muazzam çekim gücünün devamında ortaya çıkan etkilerle kendisini gösterir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here