Küçük Dil Ne İşe Yarar

Ağız, sağlık konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli alanlardan biridir. Özellikle ağzın içerisinde bulunan küçük dilin pek çok işlevi bulunmaktadır. Küçük dil, ağzın içerisinde ve damağın arka tarafında sarkan bir organdır. Ağız tamamen açıldığı zaman rahatlıkla görülmektedir. Bu küçük organın vücut için pek çok işlevi bulunmaktadır. Bu işlevlerinin yanı sıra bazı problemlere de sebep olmaktadır.

Yutma ve Konuşmada Yardımcı Olur

Küçük dilin bilinen en büyük işlevleri arasında yutma ve konuşma işlevleri bulunmaktadır. Özellikle yutkunurken küçük dil hissedilir fakat farkına varılmaz. Aynı zamanda konuşmaya da yardımcı olmaktadır. Çıkarılan sesler küçük dile çarparak çıkmaktadır. Bunun yanı sıra konuşurken ve yutkunma esnasında havayolunu kapatmaktadır. Bu hareket ile birlikte buruna herhangi bir şeyin ya da havanın kaçmasına engel olur. Konuşama sırasında sesin titreşmesini sağlar. Bazı dilleri konuşurken küçük dilden yardım alınır.

Tüketilen Besinlerin Nefes Borusuna Kaçmasını Önler

Küçük dilin faydalarından bir diğeri ise yenilen besinlerin direk olarak nefes borusuna kaçmasını engellemektedir. Bu işlevi ile boğulmaların önüne geçer. Aynı zamanda kelimelerin ve harflerin doğru bir şekilde telaffuz edilmesi için oldukça faydalıdır. Düzgün konuşma ve diksiyon eğitimlerinde küçük dilin büyük bir rolü vardır. Bunun ile birlikte tükürük bezlerinin doğru bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır.

Küçük Dilin Düzgün Çalışmaması Sonucunda Ortaya Çıkacak Olan Sorunlar

Küçük dilin şişmesi ya da doğru bir şekilde çalışmaması durumunda, ortaya pek çok sorun çıkmaktadır. Bunlardan biri ise uyku bozukluklarının oluşmasıdır. Küçük dilin tamamen kapanması sonucunda burunda tıkanıklık oluşmakta ve nefes alma zorlaşmaktadır. Aynı zamanda n ve b gibi çeşitli harflerin telaffuzlarında da sıkıntı yaşanmaktadır. Horlamanın en büyük nedenlerinden biri ise küçük dilin sarkmasıdır. Genellikle sırt üstü pozisyonda yatan kişilerde horlama problemi yaşanmaktadır. Bunun temel nedeni küçük dilin arka tarafa yaslanarak nefes borusunu tıkamasıdır.

Aynı zamanda uyku problemleri arasında yaygın olan diğer bir sorun ise, küçük dilin fazla titremesi sonucunda oluşan uyku apnesidir. Bu apne, uyku sırasında kişileri rahatsız etmekte aynı zamanda uyumayı da zorlaştırmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here