Okul

Küçük Yaştaki Çocukların Çalıştırılmasının Sakıncaları

Milyonlarca çocuk iş hayatına küçük yaşlarda başlamaktadır. Zor koşullar altında çalıştırılarak Türk Ceza Kanunu’na aykırı bir davranış yapılmaktadır ceza olarak işlem 1 yıla kadar hapis olarak uygulanıyor. Çocukların sorumsuz bir şekilde aileleri tarafından çalıştırılmaları artık kanunla birlikte yasak getirildi.

Okul çağına gelen çocukların, çocuk haklarında yer alan eğitim ve öğretim hakkına sahip olmaktadırlar. Zorlu ağır işlerde çocukların çalıştırılması insanlık suçu dahi olmaktadır.

Büyüme ve gelişme sürecinde olan çocukların ağır şartlar çalışması beslenmelerinin yetersiz kalacağı görülmektedir. Gelişmelerini yeteri kadar tamamlayamadıkları gibi iş kazaları konusunda daha tecrübesiz olup başlarına kötü durumlar gelebilir.

Okul çağına gelmiş çocukların iş hayatında olması cahil kalmalarını meslek sahibi olmalarına engel olmaktadır. Ülkemiz için çocukların eğitim alıp geleceğe yönelik değerli meslek sahipleri olarak bekleniyor. Okulda eğitim aldıklarında aralarından nice devlet adamlar çıkacak olsa dahi onlar aileleri tarafından küçük yaşlarda iş hayatına girmelerine neden oluyor. Yaşıtları gibi sokaklarda oynayarak okulda eğitim alamadıklarından dolayı psikolojik olarak büyük etki yaratmaktadır.

çocuk işçiler
çocuk işçiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu