Kulaklarda Uğultu Nedenleri

Kulaklarda oluşan uğultu, belirli aralıklarla kulağın içinde duyulan seslerdir. Uğultuların şiddeti değişiklik gösterebilir. Kulak uğultusu her 10 kişiden birinde görülmektedir. Ortalama 3 ay boyunca uğultu ve kulak çınlamasını yaşamışlardır. Rahatsız edici olmasıyla altında yatan sebeplerin araştırılması ileride yaşanacak uğultuların önüne geçilebilir tedavisi edilir.

Yüksek Ses: Şiddetli gürültüye maruz kalan kulaklarda uğultu sık yaşanır. Şiddetli sesin ardından çevrede olmayan sesler kulaklarda hissedilir. Tıkanmış gibi bir his yaratarak uğultular duyulur. Genelde uğultunun duyulacağı yerler konser, ateşli silah, gürültülü mekanik aletler, patlamalarda kısa süreli yaşanır. Yüksek sese uzun süre maruz kalan kulaklar ise uğultuyu fazlasıyla hisseder.

Kulak kiri: Kulaklarda balmumuna benzer yeşilimsi ve sarı sıvı bulunur. Bakteriler ve toz tanelerinin iç kulağa erişmesini önler. Fazla birikmesi sonucunda kuruluk ve kaşıntıya neden olur. Kulağı koruyan maddenin yenisi üretilirken eskisi dışarı atılır. Kulak temizleme çubukları kullanıldığında eski sıvı maddeyi de geriye itmektedir. İşitme kaybı ve uğultulara yol açabilir.

Hipertansiyon: Yüksek kan basıncı baş ağrısı, zihin karışıklığı, yorgunluk, halsizlik ve düzensiz kalp atışı ve kulak uğultusuna neden olur. Kanın basınçlı şekilde vücutta dolaşması sağlık sorununa sebep olabilir.

İlaçlar: Tedavi amaçlı kullanılan bazı ilaçların yan etkileri kulak uğultusuna yol açabilir. Alkol, aspirin, sakinleştiriciler, antibiyotikler, antidepresanlar, uyarıcılar, antienflamatuarlar gibi ilaçların etkisi olur.

Meniere hastalığı: Alerjik ve genetik nedenlere bağlı olarak baş bölgesinde travma ve viral enfeksiyonların oluşturduğu hastalıktır. Kulak içinde bulunan sıvının yoğunlaşması ve genişlemesiyle iç kulağa uyguladığı basınç neden olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here