Spor

Kürek Sporu Nedir

Denizle yapılan sporlardan olup oldukça basit şekilde olur. Mücadeleci ve dayanıklı olarak hareketlerinize dikkat etmelisiniz. Güç gerektiren sporlardan olduğu gibi küreğin kullanımında görev alacaksınız. Rekabetli olup genellikle kürek sporu göl, nehir ve deniz gibi yerlerde yarış yaparsınız. Amaç herkes kayıklarına binerek kürekleri hızlı ve düzenli şekilde geçerek bitiş çizgisine önce ulaşmaktadır. Kol kuvveti ve güç gerektirdiği gibi deniz ile aranızın iyi olması gerekmektedir. Kürek sporu bazen dalgalı yerlerde olabilir o yüzden kendinizi her türlü zorluğa hazır tutmalısınız.

Tarihte ilk kez Romalı ve Mısırlılar tarafında kürek yarışması yapılmıştır. Akdeniz ve Nil Nehri çevrelerinde yarışmalar düzenlenerek gerçekleştirildi. Sandallara binen üç kürekçi tarafından yarışlar yapılırdı. Kürek denizlerde balıkçılık yapılması ve tüccarlar, balina avcıları, balıkçı gibi geçim kaynağı olan kişiler küreklerden yararlanırlardı. Eskiden büyük gemilerde dalgalarda dengede kalması için kürekler çekilirdi ortalama boyları 35 metreyi bulup 3 kişi tarafından sağlanırdı.

Kürek yarışması ikiye ayrılır

Yarışma küreği
Performans küreği ile sporcular kendin ve kondisyon antrenmanlarını yaparlar. Sporcular rakipleri ile yarışırlar. Sağlam ve hafif malzemelerden yapılmıştır.

Rekreasyon küreği
Boş zamanlarınızda sağlığınızı korumak amaçlı eğlenmek için yapılan spordur. Rekreasyon amaçlı kürekler özel üretilmiş teknelerde olup yarış teknelerin küreklerine göre daha geniş ve dengede tutucudur.

kürek sporu

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu