Okul

Kurt Kocayınca Köpeklerin Maskarası Olur Atasözünün Anlamı

Güçlü, kuvvetli ve korkulan olan kişiler her zaman saygı görür. Çevresi tarafından takdir gördüğü gibi insanlar tarafından saygı gösterilir. Seven ya da sevmeyen herkes saygı gösterir, güç sahibi olan kişilere yönelik yapmak istediklerinden daima çekinirler. Utanır ve korkularını göstererek kendilerini tanımlarlar. Güçlü insanın karşısında herkes korkar, titrer, onlara karşı saygısızlık yapmaktan daima sakınırlar. Saygı göstererek onların değerlerini kazanmaya çalışırlar.

İnsanlar gençliğinde, güçlü ve zengin olduğu zamanda herkes saygı gösterir. Kötülük düşünenler dahi korkarak düşüncelerini kendilerine saklarlar. Güçlü olan birisi ne zaman düşerse o zaman çevresindeki kötülük düşünenlerin alay konusu olur. İnsan gücünü kaybettiği zaman başkaları dalga geçerek onların elindekileri almaya çalışırlar. Gücünü kaybedenler artık güçsüz olanlar tarafından alay konusu olur.

Bugün hangi noktada olursak olalım yarın ne olacağımız önemlidir. Gücümüzle yanımızdakileri dizginleyebiliriz, yarın gücümüz elden gittiği zaman onların maskarası oluruz. İnsanlar sahip olduklarına çok daha fazla güvenmemesi gerekir. Bizde güçlü olduğumuz zaman insanların saygısını kazanmalı, kötü olanları uzaklaştırarak onlar için alay konusu olmaktan sakınmalıyız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu