Kürtaj Nedir

Kürtaj, aslında kazımak anlamına gelir. Küretaj yani halk dilinde kürtaj; istenmeyen gebeliğin sonlandırılması işlemidir. Cinsel birliktelikte partnerler hem istenmeyen gebelikleri önlemek için hem de kendi sağlıkları için mutlaka korunma yöntemleri almalılardır. Tüm bunlara rağmen istenmeyen bir gebelik oluşmuş ise kürtaja başvurulmalıdır.

Küretaj; aslında rahim içi temizliğin yapılmasıdır. Bu nedenle de gebeliğin sonlandırılmasında kullanılabileceği gibi düşük yapan kadınlarda da rahim içinde kalmış olan dokuların çıkartılmasında kullanılır. Kürtaj, rahim içi kanaması olan kadınlarda da kanama sebebinin anlaşılması için yapılır. İşlem sonrası doku örneği alınır. Alınan parça incelenmesi için patolojiye gönderilir. Bu nedenle kürtaj tanı koyma yöntemi olarak da kullanılır. Kürtaj aynı zamanda ölü gebeliklerde de uygulanır. Ölü gebelik; bebeğin yaşamamasına rağmen devam eden gebeliktir.

Kürtaj, hastane ortamında hasta genel anesteziye alınarak ya da lokal anestezi uygulanılarak yapılır. Genel anestezide hastaya kolundan açılan damar yolu ile sedatize edici maddeler ve bazı ağrı kesiciler verilir. Kişi 5-10 saniye sonra uyur. Kişi ağrı hissetmeden işlem bitene kadar sedasyonda kalır. İşlem bittiğinde ve uyandığında yapılan işlemi hatırlamaz. Eğer kişi genel anestezi yaptıracaksa işlemden en az 5 saat öncesine kadar aç ve susuz olması gerekir. İkinci yöntem olan lokal anestezide ise uyuşturucu bir madde rahim ağzının çeşitli yerlerine yapılır. Bir müddet bekledikten sonra işlem yapılabilir. Lokal anestezide kişi uyanıktır ve bilinci açıktır. Bu yöntemle kişi genel anestezi risklerini almamış olur ancak daha fazla ağrı hisseder.

Kürtaj ne kadar sürer?

Kürtaj işlemi yaklaşık olarak 5 dakika sürer. Ancak kişi genel anestezi ile kürtaj olmuş ise, genel anestezi etkilerinin geçmesi için bir-iki saat gözlem altında tutmak gerekir.

Kürtaj ne zaman yaptırılabilir?

Kürtaj yasal olarak hamileliğin 10. haftasına kadar yaptırılabiliyor. Bu süre son adet döneminin ilk gününden başlayarak hesaplanıyor. Bu süreler dışında kürtaj yalnızca anne veya bebeğin yaşamını tehdit eden bir durum söz konusu ise yapılır. Bunun nedeni bebeğin kemiklerinin gelişmesi ve parçalamanın zorlaşmasıdır. Ayrıca gebelik ilerlediğinde rahim duvarları incelir ve rahim duvarının delinme riski de artar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here