Sorular Cevaplar

Kurtuluş Savaşına Katılanlara Verilen Madalyanın Adı

Kurtuluş Savaşına katılıp kahramanlık gösteren asker, sivil, milletvekilleri, kongrelere katılan kişilere savaşa katılan birliklerin sancakları istiklal madalyası almaya hak kazanmıştır. Askeri sancakların kimisi onurlu istiklal madalyasını üzerinde taşır. Erzurum ve Sivas kongrelerine katılarak harekatta yer alan kişilerde almıştır. 1 Kasım 1926 tarihine kadar TBMM tarafından verilen madalyalar bu tarihte çıkartılan kanunla beraber Milli Savunma Bakanlığı tarafından verilmiştir. İstiklal madalyası toplamda 95261 kişiye verildi.

Resmi tek madalya İstiklal Madalyası’dır. Sağ göğüs üzerine takılabilir.

Kurtuluş Savaşı bittikten sonra, cephede ve cephe gerisinde mücadele eden kişilere madalya verilmesi kanunu 29 Kasım 1920’de TBMM de görüşülmüştür. 4 Nisan 1921 tarihinde resmi gazete de yayınlanarak yürürlüğe girerek madalyalar verilmiştir.

İstiklal madalyası oval şekle sahip pirinçten yapılmıştır. Çapı 45×40 mm, ağırlığı 15.55 gramdır. Önyüzünde meclis binası yer almakta, arka yüzünde ise Misak-ı Milli sınırları ile çizilmiş Türkiye haritası görülmektedir. Harita üzerinde Ankara yıldızla işaretlenmiştir.

ataturk ve istiklal madalyasi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu