Okul

Kurultay Bugünkü Hangi Kuruma Benzemektedir

Eski Türk devletleri yönetimlerde karar almak için kurultay adı altında devletinin önemli isimlerini bir araya getirerek kararlar verirdi. Kurultaya katılan isimlerden hükümdar, vezir, devlet adamı, komutan, boy beyleri ve halk arasında zengin ileri gelen isimler davet edilerek kurultayda gerekli konular konuşularak karara bağlanılırdı. Yıl boyunca halkın durumunu ölçmek ve kararlar alınması için 3 kere toplanarak düzen sağlanırdı. Bunun dışında iki farklı kurultay daha toplanırdı savaş ve sayım olmaktadır.

Savaş kurultayında sınırlar ve yabancı devletler hakkında görüşler yapılır savaş kararı burada alınırdı.

Sayım da devletin ekonomik olarak gelişimi hesaplanarak ihtiyaçlar hesaplaması yapılmaktaydı.

Günümüzde Kurultay’a benzerlik açısından baktığımız zaman TBMM eşit olduğunu fark edebiliriz. İkisinde alınan kararları devleti ilgilendiriyor. Benzerlikleri şöyle;

Kurultayda gerekli devlet işleri görüşürdü bir konuda karar verilecekse herkese danışılırdı, TBMM’de kararlar alınırken halk tarafından seçilen kişilere danışılır söz hakkı tanınarak kararlar verilmekte.

Kurultaylar siyasi ve ekonomik alanda kanunlar çıkartıp işlemler yapmaktaydı. TBMM’de ise bunlar kanun olarak gelir görüşülür ve kanun önerisi yapılmaktadır. Ülkenin ekonomik olarak bütçesinin nereye ne kadar miktarda harcanacağına karar verilmektedir.

Kurultaydaki kişiler kağan’ı seçer günümüzde TBMM’de ise hükümet seçilirdi.

eski türklerde kurultay
eski türklerde kurultay

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu