Hayvanlar Alemi

Kutup Ayılarının Özellikleri ve Hayatı

Ayı ailesinin üyelerinden oldukları gibi adını kutuplarda yaşayarak soğuklar karşı verdikleri mücadeleden almaktadır. Vücutları ve postları sayesinde dondurucu soğuklardan etkilenmemektedir. Kendilerini sıcak tutar aşırı soğuklarda karlar altında dahi kalabilirler. Etobur canlılarından odlukları gibi beslenmelerini balık ve foks balıklarından sağlarlar. Buzulları kırarak avlanmaya devam ederler. Suyun altında nefeslerini tutarak dakikalarca kalabilirler.

Yetişkin kutup ayısının uzunluğu 2,5-3 metre kadar olabiliyor. Dişiler daha küçük olup boyları yarısına eşittir. Yetişkin kutup ayıları 1 ton ağırlığına kadar ulaşabilirler. Koku alma duyuları geliştiğinden dolayı köpeklerden kat kat iyi koku alırlar. Avlarını uzak mesafelerden algılayarak avlanmaya çıkabilirler.

Yaşam alanları kutuplar olup hamile kutup ayılarında vücutlarındaki yağ oranı 500 kg kadar yükselebilir. İyi yüzücü olduklarından dolayı avlanmalarını kolaylıkla sağlarlar. gebelik dönemleri 8 ay olup en fazla 2 yavru doğururlar. Yavruların doğumda ağırlıkları 650-750 gram arasında değişkenlik gösterir. Gözleri kapalı olduğundan dolayı 45 gün içersinde açılır. Yavru kutup ayıları anne tarafından beslenir. Ortalama yaşam süreleri 30 yıl kadar olabilir.

kutup ayısı

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu