Sorular Cevaplar

Kuvvet Ne İle Ölçülür

Kuvvet, duran bir cismi hareket ettiren, hareket eden bir cismin hızına etki eden, cismin hareket yönünü değiştiren etkiye denir. Çevremizde bir çok nesnenin hareket etmesi uygulanan kuvvetten dolayıdır. Örneğin masa üzerinde duran bardağı hafifçe iterken kuvvet uygulamış oluruz. Elimiz ile uyguladığımız kuvvet sayesinde bardak hareket eder. Hareket eden bir topa hafifçe kuvvet uygulayarak yönünü değiştirebiliriz.

Bazı durumlarda kuvvet gözle görülmez. Buna en iyi örnek yerçekimidir. Yerçekimi aşağıya doğru kuvvet uygular ancak gözle görülmez sadece kendimizi ağır hissederiz. Kuvvet “F” ile gösterilir, dinamometre adındaki yaylı kantarla ölçülür. Birim değeri Newton’dur. 1 kg kuvvet = 9,8 N eşittir.

Dinamometre ile kuvvet nasıl ölçülür?
Dinamometrenin yapısında esnek ve sarmal yaylar bulunur. Uç kısmında kuvveti ölçebilmek için kanca parçası vardır. Yay üzerinde ibareler bulunur, bunlar dinamometrenin değerlerini gösterir. Her dinamometre farklı değerlerdeki kuvveti ölçebilir. Dinamometrenin üzerindeki değerlerden daha fazlaya ulaşılırsa eğer içindeki yay bozulur.

dinamometre

Kuvvet vektörel büyüklük olduğundan dolayı tüm kurallar kuvvet içinde geçerlidir. Kuvvet yönlü doğru parçaları ok işareti ile gösterilir. Kuvveti göstermek için okun yönü, kuvvetin yönü, büyüklüğün kuvveti gösterilir.

Kuvvet; duran cisimleri hareket ettirir, hareket eden cisimleri durdurur, hareket eden cisimlerin hızına etki ederek yavaşlatır ve hızlandırır, cisimler yönünü değiştirir.

Kuvvetin gösterilmesi için uygulama noktası, doğrultusu, yönü ve büyüklüğüne bakılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu