L Harfiyle Başlayan Hayvan İsimleri

Canlılar biyolojik olarak çeşitlilik göstermektedir. Dünyamızda yaşayan milyonlarca hayvan türü vardır. Hayvanları alfabetik olarak sınıflandırdık. L harfi ile başlayan hayvanlar hangileri aşağıda isimleri verilmiştir. Hayvanlar nesillerini devam ettiren canlı türleridir.

Lama: Lama, devegiller familyasına üye canlıdır. Lamaları ünlü yapan tükürmeleridir. Kabarık tüyleri olan koyuna ve deveye benzer yapıları vardır. Ağırlıkları yaklaşık 130-200 kg ulaşabiliyor. Yaşam süreleri 20 yıldır. Gebelik dönemleri 11 aydır. Beslenme ihtiyaçlarını otobur ile karşılamaktadırlar.

Lemur: Maymuna benzer yapıları vardır. Ağaçların üzerinde taşarlar. Kuyrukları olan canlılardır. Yaşam süreleri ortalama 16 – 19 yıldır.

Leopar: Leopar, kedigiller familyasına üye hayvandır. 4 büyük kedi türünden biri leoparlardandır. Aslan ve panterin melezi olmaktadır. Erkek leoparların boyu 90 santimetreye kadar ulaşabilmekte. Ağırlıkları yaklaşık 60 kiloya erişir. Erkekler dişilerden %20 daha büyüktür. Leoparların tüylerinin üzerinde benekleri vardır. Bulundukları yere kolayca uyum sağlarlar.

Leylek: Leylekler büyük ve uzun bacaklara sahip kuşlardır. Büyük kuş türüdür, uzunluğu 100 – 115 santimetre uzunluğa sahiptir. Cüsselerine göre yapıları farklıdır. Etçil canlılar olduğundan küçük canlılar ile beslenirler. Böcekler, balıklar, amfibiler, sürüngenler sevdikleri yiyeceklerdir.

Lori: Yerde ve ağaçta yaşayan maymuna benzeyen canlıdır. Boyları yaklaşık 12-15 santimetreyi bulmaktadır. Ağaç üzerinde yaşayan, yavaş hareket eden canlıdır. Böcek, kertenkele ve salyangozlar ile beslenirler. Ağır lori ve ince lori olarak cinsleri vardır. Anavatanları Hindistan’da yaşarlar.

Levrek: Levrek herkes tarafından bilinen sofralarımıza yemek olan balık türüdür. Derisi pullarla örtülü, sırtı kurşun, karnı gümüş rengine sahiptir. Genç levreklerin sırtı beneklidir.

Lüfer

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz