Genel Kültür

L Harfiyle Başlayan Hayvan İsimleri

Canlılar biyolojik olarak çeşitlilik göstermektedir. Dünyamızda yaşayan milyonlarca hayvan türü vardır. Hayvanları alfabetik olarak sınıflandırdık. L harfi ile başlayan hayvanlar hangileri aşağıda isimleri verilmiştir. Hayvanlar nesillerini devam ettiren canlı türleridir.

Lama: Lama, devegiller familyasına üye canlıdır. Lamaları ünlü yapan tükürmeleridir. Kabarık tüyleri olan koyuna ve deveye benzer yapıları vardır. Ağırlıkları yaklaşık 130-200 kg ulaşabiliyor. Yaşam süreleri 20 yıldır. Gebelik dönemleri 11 aydır. Beslenme ihtiyaçlarını otobur ile karşılamaktadırlar.
lama

Lemur: Maymuna benzer yapıları vardır. Ağaçların üzerinde taşarlar. Kuyrukları olan canlılardır. Yaşam süreleri ortalama 16 – 19 yıldır.
lemur

Leopar: Leopar, kedigiller familyasına üye hayvandır. 4 büyük kedi türünden biri leoparlardandır. Aslan ve panterin melezi olmaktadır. Erkek leoparların boyu 90 santimetreye kadar ulaşabilmekte. Ağırlıkları yaklaşık 60 kiloya erişir. Erkekler dişilerden %20 daha büyüktür. Leoparların tüylerinin üzerinde benekleri vardır. Bulundukları yere kolayca uyum sağlarlar.
leopar 1

Leylek: Leylekler büyük ve uzun bacaklara sahip kuşlardır. Büyük kuş türüdür, uzunluğu 100 – 115 santimetre uzunluğa sahiptir. Cüsselerine göre yapıları farklıdır. Etçil canlılar olduğundan küçük canlılar ile beslenirler. Böcekler, balıklar, amfibiler, sürüngenler sevdikleri yiyeceklerdir.
leylek

Lori: Yerde ve ağaçta yaşayan maymuna benzeyen canlıdır. Boyları yaklaşık 12-15 santimetreyi bulmaktadır. Ağaç üzerinde yaşayan, yavaş hareket eden canlıdır. Böcek, kertenkele ve salyangozlar ile beslenirler. Ağır lori ve ince lori olarak cinsleri vardır. Anavatanları Hindistan’da yaşarlar.
lori

Levrek: Levrek herkes tarafından bilinen sofralarımıza yemek olan balık türüdür. Derisi pullarla örtülü, sırtı kurşun, karnı gümüş rengine sahiptir. Genç levreklerin sırtı beneklidir.
levrek

Lüfer
lufer

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu