Okul

Lev Tolstoy Hayatı Kısaca

Tarihte Rus yazar olarak adı geçmiştir. Filozof, yazar, pasifist, eğitim reformcusu olarak çalışmaları sayesinde büyük katkılarda bulundu. Zengin bir ailenin çocuğu olduğu gibi Rusya’da dünyaya gelip Tula şehrinde Yasnaya Polyana adlı konakta doğmuştur. Küçük yaşlarda anne ve babasını kaybedip akrabalarının desteği ile büyümüştür. İnceleme ve araştırmayı yapan bir insan olarak tanınmıştır.

Eğitimi için Moskova’ya gitti çalışan ve zeki birisi olduğu gibi öğretmenleri tarafından seviliyordu. Fransızcasını ilerleterek Voltaire ve J. J. Rousseau’yu okuyarak etkisinde kalmıştır. Hayatında değişiklikler yapmak adına doğduğu yere geri dönmüştür. Yoksul köylülerin arasında yaşamına devam ederek ilk eseri olan “Çocukluk”u burada yazarak tanıtmıştır.

Dünyayı görüp hikayelerini yazmaya devam etmesi gerektiğini düşünmüştür. Kafkasya’ya gidip yoksulluk ve gerçekçi hikayeler yazmaya devam etmiştir. Kırım Savaşına subay olarak atanması sonucunda hikayelerini daha iyi şekilde yazabileceğine inanmıştır. Almanya, Fransa ve İsviçre gibi Avrupa ülkelerini gezmiştir.

Dünya barışı sağlandıktan sonra 1862 yılında evlenmiştir. 12 çocukları dünyaya geldi bunlardan 5’i öldü. Eserleri Savaş ve Barış alanında yoğunlaşarak yazmaya devam etti. Karısı onun en büyük destekçisi olmuştur. Karısı eserlerini hep destekledi ona yazması için fikirler sunmuştur. Erişimi hayatı boyunca yaşadıkları ve gördüklerinden esinlenerek hayata sokmuştur.

Lev Tolstoy 82 yaşındayken 1910 yılında ölmüştür. Kış ortasında evinde terk edip hasta düştükten sonra Astapovo tren istasyonunda zatürre’den dolayı olmuştur. Çevresi tarafından çok seviliyordu polis cenazelerine katılmak isteyenlerin önüne geçmiştir. Ölümünden sonra fikirleri ve düşünceleri yaygınlaştı.

lev tolsty

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu