Leylak Yağının Faydaları Nelerdir

Leylak çiçeği, zeytingiller ailesine bağlı olan 20’ye yakın çeşide sahip bahçe, park süslemelerinde soğuğa dayanıklı olan bitkilerden oluşmaktadır. Leylakların anavatanı Doğu Asya ve Avrupa gösterilmektedir. Boyları 3-4 metreye kadar uzar. Kuru, kayalık ve kireçli topraklarda yetişmektedir.

İlkbahar aylarında çiçek açan kokulu süs bitkisinin yağı aynı zamanda alternatif tıpta kullanılmaktadır. Kenarları düz ve kalp şeklinde yapraklara sahiptir. Bitkinin dallarından çiçekler çıkar, bahçe süslemesi ve çiçekçilikte kullanılır. Beyaz, pembe, kırmızı, mor tonları, ebruli ve krem renginde açmaktadır.

Leylak bitkisi çeşitli işlemlerden geçerek yağı çıkartılır. Alternatif tıpta kullanılan leylak yağı cilt bakımında, saçların güçlenmesinde ve doğal arındırıcı olarak kullanılır. Romatizma, kas hastalıkları ve ağrılarını hafifletici etkiye sahiptir. Çiçeklerde çıkarılan yağlarda bulunur.

Sağlığımız için oldukça faydalı olan leylak yağı kozmetik sektöründe de kullanılmaktadır. Cilt bakımı konusunda etkili olarak rahatlatıcı his vermektedir. Cilt losyonları, sabunlar ve şampuanlara katılarak kullanılır. Kimyasal temizlik malzemelerine hoş koku vermesi için leylak yağı katılır.

Leylak yağının faydaları

Antiseptiktir.
Antioksidandır.
C vitamini açısından zengindir.
Bakterilere karşı koruyucudur.
Gut hastalığı rahatsızlığını azaltır.
Antifugaldir.
Mantar enfeksiyonlarını önler.
Vücutta kaşınma ve iltihaplanmayı önler.
Ateş düşürmede etkilidir.
Buhar yöntemiyle bronşit ve astıma iyi gelir.
Karna masaj yapılarak sürüldüğü takdire regl ağrıları azaltır.
Fiziksel, zihinsel ve ruhsal olarak rahatlatıcıdır.
Konsantrasyonu arttırır.
Motivasyonu arttırır.
Depresyon ve anksiyete gibi ruhsal sorunlara iyi gelir.
İştah açıcıdır.
Mideyi rahatlatmada etkilidir.
Gaz söktürücüdür.
İdrar arttırma ve sökücüdür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here