Okul

Liderlerin Toplum Üzerindeki Etkileri Nedir

Liderler topluma yön veren önder insanlardır. Liderlik sıfatlarını taşıyan biri toplumun belirli veya tüm kısmına hitap edebilir. Toplumsal düzen için toplumu yöneten ve yönlendirebilen insanlar aranır. Bugün ülkelerde dahi lider konumunda olan devlet başkanları ve başbakanlar bulunur. Ülkenin geleceği ile ilgili kararlar alarak halkın refahını düşünürler. Ülke çıkarları için karar alınır.

Bir kişide liderlik vasfı olarak aranan özellikler zeki, kararlı, güvenilir, cesur kişi olmasıdır. Bireyler kendilerinde eksik hissettiği vasıfları lider olarak gördüğü kişide ararlar. Akıllarına yatması ile birlikte lider olarak belirlediği kişinin yolunda hareket ederler. Alınacak kararlarda en doğrusunu alacağına inanır ve güvenir. Lider tarafından verilen olumlu ve olumsuz kararlara güvenilir. Toplumun ilerlemesi ve gelişmesi için çabalar yol gösterir.

Lider toplum içinde yapılan seçimler ya da kayda değer icraatlar yapmasıyla belirlenir. Ülkenin kuruluşu, kurtuluşu, mücadelesi, hizmet gibi durumlar aranır. Günümüz dünyasında liderler halk tarafından seçimlerle başa gelirler. Oylama sonucunda çoğunluğun sözü geçer. Toplum bir çok hizmette bulunarak yol gösterir. Liderlik vasfına sahip kişiler toplumu yönetmeye hak kazanırlar. Bugün demokrasinin hakim olduğu bir ülkede iyi yönetebilen kişiler liderlik vasfına sahip devlet adamlarıdır.

liderler

4 Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu