Lifli Gıdalar Nelerdir

Lifli gıdalar sağlık açısından faydaları oldukça yüksektir, kandaki şeker miktarını düzenler, kolesterolü engeller, hemoroitlerin oluşumunu ve kolon kanserini önlemesi ile bilinir.

Lif ilacı eczanelerde satılır olsaydı temin edilmesi oldukça zor olabilirdi. Ancak ilaçların bazıları bulunmazken günlük ihtiyacımızı karşılayabileceği bir çok lifli gıda bulunur. Buna rağmen insanların lifli gıdaları tüketmemektedir. Sağlıklı bir kadının günlük 25 gram, erkeklerinde en az 35 gram alması gerekmekte.

Lif, baklagiller, tam tahıllı yiyecekler, meyveler ve sebzelerde bol oranda bulunur. Lifli yiyecekler suda çözünen lifli yiyecekler ve suda çözünemeyen lifli yiyecekler olarak ikiye ayrılır. Lif bir besin ögesi değildir. Vitamin, mineral veya kalori sağlamaz. Fakat birçok yönden sağlığımıza faydaları vardır. Günlük vücudumuza almamız gereken lif miktarı 30-40 gram civarındadır. Lifli yiyecekler, diyete başlayacaklar için idealdir. Son zamanlarda favori besinler arasında yer almaktadır. Çünkü bağırsakları çalıştırarak bizi zinde tutarlar. Sağlıklı beslenme yönünden etkilidirler. Tokluk hissi yaratarak, sürekli yemek yeme isteğini durdururlar.

Lifli yiyecekler, sadece tam tahıllı gıdalar değildir. Günlük olarak tükettiğimiz pek çok gıda da lif yönünden zengindir. Bunlar, badem, armut, bezelye, brokoli, elma, enginar, bulgur, ahududu, kuru fasulye, kepekli ekmek, havuç, erik, portakal, kuru üzüm, yulaf, yeşil fasulye, avokado, mercimek ve mısır gibi yiyeceklerdir. Ayrıca, tam buğday unu ve ekmeği de lif yönünden zengindir. Yediğimiz meyvelerin kabuklarında da lif bulunur. Yediğimiz meyveleri kabuğuyla yemek, lif açısından faydamıza olacaktır. Yemeklerde beyaz pirinç yerine bulgur tercih etmemiz de, lif açısından önemlidir. Ayrıca, hazır ve işlenmiş gıdalardan uzak durmak, rafine edilmemiş tahılları seçmemiz gerekecektir.

Lifli yiyecekler, hem koruyucu olmaları, hem de tedavi açısından faydalı besinlerdir. Fazla kiloları azaltma açısından faydalıdır. Günümüzde diyet yapan birçok kişi, lifli yiyecekler tüketerek kilolarını verirler. Çünkü lifli yiyecekler hem kilo yapmaz, hem de bağırsakları çalıştırarak ve yağları yakarak kilo verdirirler. Kan şekeri kontrolünde vücuda yardımcıdır. Kansere karşı koruyucudur. Kolesterolü düşürücü etkisi vardır. Eskiden işlenmemiş ve hazır gıdalar fazla olmadığından lif tüketimi daha çok yaygındı. Aktif iş hayatının yoğun olması, insanların yemek yapmak istememesi gibi sorunlardan, günümüzde bu oran gittikçe düşmektedir. Hayatımızdan işlenmiş ve hazır gıdaları atarak, lifli yiyeceklere yönelmemiz, sağlığımız açısından son derece yararlı olacaktır.

Mısır
Fasulye
Siyah Fasulye
Barbunya
Nohut
Avokado
Kepekli Makarna
Bulgur
Taze Fasulye
Kepekli Ekmek
Mercimek
Armut
Enginar
Yulaf
Ahududu
Bezelye
Brokoli
Elma
Badem
Arpa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here