Liposuction Nedir

Liposuction estetik bir ameliyat yöntemi, yağ aldırmanın tıbbi ismidir. Türkçe de liposakşın olarak okunan, işinin vücudundan fazlalık yağların ameliyatla alınmasıdır. Hasta kişinin vücudunda toplanan yağların cerrahi müdahale sonucunda sağlıklı şekilde vakumla çekilip dışarıya atılmasıdır. Yağ dokular borular sayesinde çekilerek vücudun daha düzgün görünmesini sağlar. Yağ birimi olan yerlere uygulanır. Genelde fazla yağları olan obezite durumuna oluşmuş kişilere yapılan işlemdir. Herkesin yaptırabileceği müdahaledir. Vücutta çirkin görüntülerin önüne geçilmesi için lipoşaksın yapıldıktan sonra estetik ameliyatta gerektirebilir. Zayıflama operasyonu olarak değil vücudun eski sağlığına tekrar geri kavuşması için yapılan operasyondur. Doğal olarak kendinizi daha zayıf göreceğinizden fiziksel ve beyinsel olarak kendinizi bu duruma hazırlayarak iyileşmenize yardımcı olabilir.

Operasyon tıbbi olarak hazırlanan özel bir pompa sayesinde gerçekleşiyor. Metal borularla vücudun belirli bölgelerine derinin alt kısımlarına sokularak emilim gerçekleşir. Kanüllerin (metal boru) girebileceği kadar delik açılır, yağlar pompa yardımıyla çekilir. Kilo fazlalığından dolayı orantısız olan kişilerde yapılıyor. İşlemlerde temel amaç kişinin güvenini sağlaması, vücudun olması gerektiği hatlarda görünmesidir. Liposuction teknikleri arasında lazer yardımcı liposuction ve ultrason yardımcı liposuction ve normal liposuction bulunmaktadır. Üç farklı grupta incelenen liposuction kişinin vücuduna uygun olan tercih edilip yapılmaktadır.

Amerika Birleşmiş Devletleri’nde yapılan araştırmalarda liposuction hem erkek hem de kadınlarda tercih edilmektedir. Yapılan cerrahi işlemlerin ilk sırasında alan liposuction için günümüzde hızla artan fast food tüketiminin obeziteye neden olmasıdır. Hareketsiz bir yaşam sürdüren insanların hızla kilo aldıkları görünüşlerinin görülmesidir. Ancak liposuction uygulaması yaptıracak olanların sağlık durumlarını göz önünde bulundurmaları gerekiyor.

Liposuction uygulanan bölgeler

Kalça bölgesi

Uyluk bölgesi (dış tarafı ve iç tarafı)

Karın bölgesi

Bel bölgesi

Göğüs bölgesi

Üst kol bölgesi

Boyun bölgesi

Popo bölgesi

Bacakların diz altı bölgesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here