Genel Kültür

M Harfiyle Başlayan Hayvan İsimleri

Hayvanlar genetik olarak türlerinin devamlılığını sağlamak için ürerler. Dünya üzerinde milyonlarca hayvan türü olduğun düşünürsek birçoğu günümüze kadar ulaşmıştır. Bazı canlılar yaşadıkları topraklara uyum sağlayamadıklarından dolayı nesilleri tükenir. İklim ve bitki örtüsüne adapte olabilenler günümüze kadar ulaşmışlardır. M harfi ile başlayan hayvanlar aşağıda verilmiştir.

Mamak: Halk arasında şebek olarak bilinen maymun soyundan gelen canlıdır. Anavatanı Asya ve Afrika kıtalarıdır. Dağlık bölgelerde yaşamlarını sürdürürler. Gri, siyah ve kahverengine sahiplerdir.
mamak

Mamut: Tarih öncesi çağlarda yaşayan devasa boyutlara ulaşan fillere benzeyen canlıdır. Bugün taşlarda fosilleri bulunup yapıları hakkında bilgi sahibi olunmuştur. İlk mamutların anavatanı Asya kıtası olduğu düşünülüyor. Sibirya’da vücutları donmuş halde bulunmuşlardır. Buzul çağda birçok yerde yaşadıklarına inanılmaktadır. İri boylara sahip, uzun dişleri olan, fillerden daha güçlü canlılardır.
mamut 1

Mayıs Böceği: Değişik türleri bulunur, boyları yaklaşık 6 mm ile 10 cm arasında değişiklik gösterir. Vücutları parlak renklere sahiptir. Larva halinde gelişim gösterirler, yetiştiklerinde bitkiler ile beslenirler. Büyük kanatları vardır. Kurtçuklar halinde dünyaya gelerek bitki köklerini yerler. Sıcak aylarında mısır ve çimenlerle beslenen canlı türüdür.
mayis bocegi

Mirket: Gözcü hayvanlar olarak bilinirler. Ayakları üzerinde dikilerek gözcülük yaparlar. Yaklaşık 30 cm boyları vardır. Afrika kıtasında yaşayan etobur canlılardır. Grup halinde yaşarlar. Yeraltına yuva yaparak yaşamlarına devam ederler.
mirket

Mürekkep Balığı: Eşeyli üreme ile çoğalırlar. Ağız bölgesinden çıkan 10 kolu vardır. İki kolu diğer kollarından daha uzun canlılardır. Boyları yaklaşık 17 ile 17 metre arasında değişmektedir. Akdeniz kıyılarında da görülen canlıdır. Etobur canlılar olduğundan balık, karides ve yengeçlerle beslenen yırtıcı hayvanlardır.
murekkep baligi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu