Okul

Maddelerin Elektrik Enerjisini İletip İletmediğini Nasıl Anlayabilirsiniz

Maddeler elektrik akımını iletip iletmemesi iki sınıfta değerlendirilir bunlar iletken ve iletken olmayan maddeler olarak bilinir. İletken maddeler elektrik enerjisini iletirken, iletken olmayan ise elektrik enerjisini iletmeyecektir. Elektrik devresi varsa elektrik enerjisini iletip iletmediğini test edebiliriz bu genelde mümkün olmayacaktır. Sizlere iletken ve iletken olmayan maddelerden hangisini içerdiğine bakarak bunu öğrenebilirsiniz.

İletken maddeler: buz, su, sıvılar, demir, altın, alüminyum, gümüş, bakır türünde olan maddeler elektrik enerjisini iletmektedir.

İletken olmayan maddeler: cam, kağıt, tahta, plastik, lastik, naylon türünde olan maddeler elektrik enerjisin iletmezler.

Deney yaparak maddelerin özelliklerini bulabilirsiniz. Örneğin elektrik devresi yapmak için pil, kablo, duy, ampule ihtiyaç vardır. Kablo ortadan ayrılarak maddelere iki ucu da temas ettirilerek pildeki elektrik enerjisi ampule ulaşıp yakıyorsa iletken olduğunu anlarız, ulaşmadığı takdirde yalıtkan madde olduğunu anlarız. Örneğin arasına demire temas ettirirseniz o zaman ulaşır ama tahta kalem koyarsanız o zaman iletmeyecektir.

iletkenlik deneyi
iletkenlik deneyi

Deney sonucunda maddelerin iletkenliğini anlamış olursunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu