Okul

Marmara Bölgesi Bölümleri Haritası

Marmara bölgesi ülkemizin kuzey batısında yer alıp nüfus olarak en yüksek rakama sahip bölgemiz olmaktadır. Kendi içinde toplam 4 bölüme ayrılmıştır. Bunların ikisi Avrupa yakasında diğer üçü de Anadolu yakasında yer almaktadır.

Marmara Bölgesi Bölümleri

Yıldız Bölümü
Kuzeye uzanan yıldız dağlarını içinde barındırıyor. Yetiştirilen ürünler buğday ve üzüm olmaktadır. Sanayi alanında çimento, bitkisel yağ, cam fabrikası bulunur.

Ergene Bölümü
Koru ve ışıklar yoğunluk olarak yer verilmekte. Tarımcılıkta ayçiçeği, buğday, şeker pancarı, tütün, üzüm, patates ve pirinç yetiştirilir. Sanayi alanında gelişmemiştir kapıkule gümrük kapısı bulunmaktadır.

Çatalca – Kocaeli Bölümü
Sakarya ırmağına ve göllerle daha çok aktiftir, Büyük ve Küçük çekmece, durusu gölü, sapanca gölü olup Adapazarı ovası yer almaktadır. Tarımcılıkta mısır, şekerpancarı, mısır, patates, tütün, fındık, buğday yetiştiriliyor. İzmit rafineleri olup sanayi alanında oldukça gelişmiştir.

Güney Marmara Bölümü
Turizm cenneti olan Uludağ sınırları içerisinde olup Bursa, İnegöl, Yenişehir ve balık esir ovaları bulunuyor. Kuşgölü, ulubat ve İznik gölleri bölgede olurken susurluk akarsuyu buradan geçmektedir. Tarımcılıkta, meyve ve sebze ürünleri ağırlıklı olarak yetiştirilir. Sanayisi daha çok halı dokumacılığı yönünde gelişmiştir.

marmara bolgesi bolumleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu