Masaj Nedir? Nasıl Yapılır?

Bedensel olarak rahatlamamız için biri veya birileri tarafından elle, ayakla ve çeşitli şekillerde yapılan müdahaleye denir. Masajın tarihinde ilk Hindistan ve Çin’de yapıldığı görülmüştür. Yunanlılar masaj kelimesini aslında yoğurmak olarak ifade etmiştir. Masaj aslında vücudun belli bir bölgesinin yoğrulması sonucunda olduğudur.

Masaj Hintliler, Persler, Çinliler, Mısırlılar ve Grekler tarafından uzun yıllar boyunca yapılarak masaj insanların rahatlaması sağlamaktadır. Antik dönemlerde özellikle Ege bölgesi uygarlıklarında zeytinyağı kullanılarak masaj daha etkili şekilde yapılmıştır. Güzel kokan bitki ve çiçeklerden gelen sıvı sayesinde daha etkin şekilde yapılır olmuştur.

Tarihte Roma imparatorluğu döneminde spor müsabakalarında ve olimpiyatlarda sporcuların rahatlaması için vücutlarına masaj yapılırdı. Efsanelere göre Odessa ve İlyada destanlarında banyo yapıldıktan sonra vücutları güzel kokulu yağlarla ovulmuştur.

Ülkemizde masaj kültürü “hamam kültürü” olarak gelişme göstermiştir. Masaj yapılırken germe, ezme hareketleriyle beraber kişinin vücudunun rahatlaması sağlanır. Hem temizlik hem de bedenen bir rahatlığa ulaşmasında etkilidir. Gerdirme hareketleri halen günümüzde yapılarak devam edilmektedir.

Masajın faydaları nelerdir

Vücuttaki kan dolaşımını hızlandırır.
Hormonal denge sağlanarak masajın etkisi sayesinde bölgeye uygulanan baskı sayesinde engellenmektedir.
Masaj cildi yumuşatarak kan dolaşımını hızlandırır. Kanın vücudumuzdaki tüm noktalara ulaşması hücrelerin daha iyi beslenmesini sağlamaktadır.
Masaj yapıldığında vücudun metabolizması yenilenerek endorfin salgılanır. Masaj yaptıran kişi rahatlama ve gevşeme hissederek sorunların ötesine geçebilir. Fiziksel ve psikolojik olarak rahatlama sağlar.
Kasların gevşemesine sağlayarak vücudun rahatlamasını sağlar.

Masaj nasıl yapılır?

Masaj yapmak için ilk önce özel olarak eğitimini almak gerekir. Eğitim veren kurslarda eğitim görerek sonunda sertifikanızı alarak çeşitli noktalarda iş imkanı bulursunuz. Masajı Hindistan, Çin gibi uzak doğu ülkelerine giderek eğitim almanızda mümkündür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here