Okul

Mendelin Çalışmalarının Kalıtım Açısından Önemi Nedir

Mendel’in Çalışmalarının Kalıtım Açısın Önemi Kısaca

Mendel çalışmaları ile kalıtsal alanda önemli ilklere imza atmıştır. Çalışmalarında bulduğu en önemli keşif ise birinci kuşaktan, ikinci kuşağa geçen kalıtsal özelikler olduğunu buldu. Bizim bildiğimiz üzere anne ve babanın özellikleri çocuklarına ve onların sahip oldukları kendi çocuklarına geçmektedir. Genlerimiz nesilden nesle taşınmasını sağlamıştır. Yapılan çalışmalar sayesinde canlılar arasında genetik (gen) taşımacılığı olduğu sağlandı.

İnsan bilimi üzerinde en önemli çalışması gen üzerine olup genetiklerin nesilden nesle aktarıldığı görülmüştür. İnsanlık için Gregor MEndel görüşleri doğrultusunda çeşitli yasalar ortaya çıkmıştır. Çalışmaların hızlı sonuç vermesi için bezelyeleri kullanmaya karar vermiştir, bunun üzerine yaptığı çalışmaların doğruluğunu kanıtlamış oldu. Yaptığı çalışmalar ile genetik üzerinde taşındığını görmüştür.

Çalışması: Mor çiçekli bezelye ile beyaz çiçekli bezelyeyi birbirlerine tozlaştırmıştır. Birinci kuşakta hepsi mor çiçekli olup ondan sonraki ¾ nün mor çiçekli ¼ ü ise beyaz çiçekli olduğunu görerek kanıtlamıştır.

gregor mendel

2 Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu