Menisküs Nedir? Nasıl Oluşur? Tedavisi Nasıldır?

Menisküs, dizimizin kıkırdak dokusunda bulunan yapı olmaktadır. Dizin üstte ve altında olmak üzere birleştiği noktada bulunarak hareket ettiğimiz zaman kemiklerin birbirlerine sürtünmesini önleyen yapı olmaktadır. Bağ dokusu bakımından ay şekline benzer. Halk arasında kıkırdağın yırtılması adına kullanılan terim olmaktadır. Diz eklemi vücut ağırlığımızın basıncı doğrultusunda zarar görmesini önler. Menisküs görülen kişiler sosyal hayatlarında olumsuz şekilde etkilemektedir. Dayanıklı olarak dizimizi korumasına rağmen zarar görmesine neden olur. Menisküs zarar görmesi sonucunda hareket kabiliyetimizi olumsuz etkiler.

Genelde genç yaşta olan sporcularda görülür. Ani hareket ve zorlama durumunda ortaya çıkar. Normal yaşantı süren kişilerde ise genelde 40 yaşı üstünde olan kişilerde görülür. Zorlama ve hareketler doğrultusunda zarar görebilen yapı olmaktadır. Ağırlık doğrultusunda hareketlilikte de kendisini gösterir. Oturup kalkmakta, ağır yük taşımak gibi durumlarda dizde zorlanma, boşalma hissi ve ara ara ağrı ile kendisini göstermektedir.

Trafik kazası
Diz üstüne düşme
Dize gelen tekme
Ayak yerde sabitken gövde üzerinde dönme
Yaşlılıktan dolayı
Ayağın takılması
Futbol ve kayak sporları

Hasta olan kişi bunla karşı karşıya kaldığı zaman kendilerine dikkat etmeleri gerekir. Doktor muayene edilerek saptayamayacağından dolayı MR çektirilmesi gereklidir. Zarar görüp görmediği ve zedelenmesini anlamak adına gereklidir. Yırtık durumu varsa bu şekilde tespit edilir.

Belirtileri
Ağrı ve şişlik
Eklem hareketinde ağırlık
Takılma
Kilitlenme
Dizde sıvı akışı hissetmek

Menisküs tanısı koyulan kişiler için soğuk uygulama, bandaj ve bacağı dinlendirme önerilir. Spora dikkat ederek hareketlerinde kısıtlama gerektirir. Zaman içinde fizik tedavi uygulaması ve ağrı kesiciler ile iyileşmesi beklenir. İyileşme göstermezse ve kanama yaşanırsa Ameliyat uygun görülür. Bölge dikilir ve düzeltilmesi sağlanır.

Tedavisi
Dinlenme
Buz uygulaması
Bandaj
Ameliyat

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here