Meteor Yağmuru Nasıl Gerçekleşir

Meteor yağmuru vakti geldiğinde, gözlemleyebilmek için bir teleskop, dürbün veya yüksek bir dağa ihtiyacınız olmayacaktır. Ancak gecenin bir yarısı sizi tatlı uykunuzdan edecek bir çalar saate ihtiyacınız olabilir. Meteor yağmuru başladığında “parıldayan yıldızlar” sizi muhteşem bir ortama sokacaktır.

Meteor Yağmuru Nedir?

Bir meteor, Dünya’nın atmosferine giren bir uzay kayası veya meteoroididir. Uzay kayası Dünya’ya düştüğünde, kayadaki havanın direnci ya da sürüklenmesi onu aşırı derecede sıcak yapar. Gördüğümüz şey bir “Akan Yıldız”dır. Bu parlak şimşek aslında kaya değil, daha ziyade sıcak kaya gibi parlayan ve atmosferden geçen sıcak havadır. Dünya’nın bir anda birçok meteoroidle karşılaşmasına meteor yağmuru denir.

Meteor Yağmurları Nasıl Yağar?

Kuyruklu yıldızlar, Dünya ve diğer gezegenler gibi, güneşin etrafında dönerler. Gezegenlerin neredeyse dairesel yörüngelerinden farklı olarak, kuyruklu yıldızların yörüngeleri genellikle çok taraflıdır. Bir kuyruklu yıldız güneşe yaklaştıkça, buzlu yüzeyinin bir kısmı kaynamaya başlar, çok sayıda toz ve kaya parçacıklarını serbest bırakır. Bu kuyruklu yıldız enkazı, kuyruklu yıldızın yolu boyunca saçılarak, özellikle güneş sistemi içerisinde (yaşadığımız yer), güneşin yaydığı sıcaklık tarafından daha fazla kaynar. Sonra, Dünya’nın güneşin etrafında yolculuğunu yaptığı gibi, her yıl birkaç kez, yörüngesi, bir kuyruklu yıldızın yörüngesiyle kesişir. Bu, Dünya, bir grup kuyruklu yıldız enkazına çarpacak demektir. Meteor yağmurları bu yol ile oluşur.

Endişelenecek Bir Durum Söz Konusu Değil

Meteroidler genellikle toz parçacıklarından kaya büyüklüğüne kadar küçüktür. Neredeyse her zaman atmosferimizde hızlı bir şekilde yanacak kadar küçük oldukları için herhangi birinin Dünya yüzeyine çarpması ihtimali düşüktür. Ancak gecenin bir yarısında güzel bir Akan Yıldız gösterisi izleyebilme şansınız var! O yüzden çalar saatinizi kurmayı unutmayıp, bu şansı kaçırmadan gösterinin keyfine varın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here