Mikroorganizma Nedir Yararları ve Zararları

Mikroorganizma, çok kapsamlı canlı topluluğunun genel bir ismidir. Biyoloji biliminde adı sıkça geçmektedir. Gözle görülemeyen canlılardır. Gözle görülemeyen canlılara örnek olarak bakteriler, algler, planktonlar gibi çeşitli hayvanlar olabilmektedir. Bu canlılar ile birlikte binlerce görülmeyen canlı türü bulunmaktadır.

Mikroorganizma Yararları Ve Zararları Nelerdir?

Mikroorganizmaların bazıları insanlar adına sağlıksız olabiliyor. Bazı canlılar virüs taşıdıkları için insanların sağlığına olumsuz bir etki bırakmaktadır.

Zararları

Bazı ürünler uygun ortamlarda muhafaza edilemediğinden dolayı bu ürünlerde bozulmalara neden oluyor. Böylece insan sağlığı tehlike altına girmiş bulunuyor. İnsan sağlığı için zararı dokunduğundan dolayı hem sağlığı hem de ekonomik kayıplara yol açmaktadır. Bozulmalara neden olduğu için insan sağlığına çeşitli hastalıklara yol açabiliyor. Bu hastalıklar türlerine göre değişiklik göstermektedir. Mikroorganizmalarda oluşan küfler en kötü ihtimalle insanlar üzerinde kanser ve benzeri kötü hastalıklara yol açabilmektedir.

Yararları

Birçok gıdanın yanında yer alan mikroorganizmalar insan sağlığı için faydası bulunmaktadır. Yoğurt, turşu gibi ürünlerde mikroorganizmalar aktif olarak görev alırlar. Probiyotik yiyeceklerin yapımında kullanılır. Ayrıca Antibiyotikler mikroorganizmalar sayesinde yapılmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here