Mikropların Barındığı Yerler

Hayatımızı farkında olmadan milyonlarca gizli düşmanla birlikte paylaşmak zorunda kalıyoruz. Sağlığımızı tehdit eden, hiç aklımıza gelmeyen o kadar çok mikropların barındığı yerler var ki saymakla bitmez. İşte bunlardan birkaç tanesi;

1) Bilgisayar klavyeleri: Klavyeler çok sık kullanıldığı için ister istemez en çok kirlenen eşyalardan birisidir. Özellikle kişisel olmayan bilgisayar klavyelerinde ki mikroorganizmalar çeşitli hastalıklara sebep olabilir. Klavyeyi temizlemek için ters çevirip hafifçe vurarak içindeki pislikler çıkarılmalı, daha sonra tuşları solüsyon sıkıp mikrofiber bezle silinmelidir.

2) Cep Telefonları: Cep telefonu ısı yayan bir cihaz olduğu için birçok mikroorganizmayı bünyesinde barındırır ve üremesine olanak tanır. Günde en az 2 kere telefonumuzu temizlemeyi ihmal etmemeliyiz.

3) Para ve Kartlar: Para elden ele dolaşan bir ödeme aracı olduğundan, bizim elimize gelene kadar  kaç kişinin elinden geçti ve nerelerde saklandı kim bilir? Kartlar ise ödeme sırasında birçok kişinin eline veriliyor. Böylece kart üzerine kabartmalı olarak yazılan rakamlar mikrop yuvasına dönüyor. Para ve kartlar ile temastan sonra mutlaka eller yıkanmalıdır.

4) Kumanda: Kumandalar da en çok mikropların barındığı yerlerden biri. Temiz olmayan ellerden bulaşan çok fazla bakteri kumanda üzerinde üreyerek çoğalır. Kumanda düğmelerinin araları kulak çubuğu ile kolaylıkla temizlenebilir. Burada dikkat edilmesi gereken deterjan kullanılmamalıdır.

5) Elektrik Düğmeleri: Lambayı açıp kapamaya yarayan elektrik düğmeleri de fazlasıyla mikrop barındırıyor. Ev temizliği sırasında unutulmaması gereken yerlerdendir.

6) Bankamatikler: Günde yüzlerce kişinin para çektiği bankamatikler dezenfekte edilmediği için insanların pek çok hastalığa yakalanma riskinin olduğu uzmanlar tarafından söyleniyor.

7) Market Arabaları: Markette alışveriş yaparken birçok kişinin kullandığı market arabaları da mikrop bakımından zengin. Marketten aldığımız gıdaları eve geldiğimizde yıkamak gerekmektedir.

8) Diş Fırçası: Diş fırçası da nemli bırakıldığında üzerinde bakteri oluşumu araştırmalarda tespit edilmiştir. Uzmanlar diş fırçasını 3 ayda bir yenilenmesi için uyarıyor.

Yaşadığımız her alanda mikroplarla karşılaşmak kaçınılmaz. Bulaşık süngeri, kesme tahtası, banyo havlusu, yorgan, yastık, çamaşır makinesi gibi daha pek çok mikropları barındıran yerler vardır. Mikroplardan korunmanın tek yolu ise bol bol elleri yıkamaktan geçiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here