Okul

Miligramın Kullanıldığı Alanlar Nelerdir

Miligram çok hassas ve küçük ayrıntılarla yapılan kesimlerde genellikle kullanılmaktadır. Sembol olarak kısaltılmışı “mgr” olmaktadır.

Miligram ile neler yapabilirsiniz aklınızda canlandırdığınız zaman genelde laboratuar ve parfümlerin kullanımında olur. Çok hassas olduğundan dolayı ölçümler devamlı miligram hesabından kapılarak tam ayarın tutulması sağlanır. Kimyasal maddeler hassas olduğundan izlenen her adımda kayıt altına alınarak ileride ufak derece arttırılarak devam ettirilir.

Kan tahlilinde dahi kullanılır kanın içinde bulunanları ifade etmek içindir.

Sadece deneylerde değil günlük hayatımızda iş alanlarında da sıklıkla kullanılır değerli taşlar altın, pırlanta, elmasların ölçümlerinde miligram hesabı yapılarak fiyat biçilir. Miligram hatası olsa dahi milyarlarca liraya denk gelebilirler.

Yurtdışında özel mutfaklarda hazırlanan baharatlar dahi olmak üzere gramları milyarlarca değerinde olmasına rağmen ölçümleri miligram üzerinden hesapla yapılmaktadır. Maddi olarak kayıpların önlenmesi adına ölçümler hassas ölçme aletleri kullanılır.

Bunlardan anlayacağımız gibi değerli taşlar ve eşyalar hassas teraziler yani miligram gibi küçük ölçme aletleri ile yapılır.

parfüm
parfüm

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu