Okul

Minyatür Nedir

Minyatür, eserlerin ince ince işlenerek ve küçük boyutlu resimlerin yapıldığı bir tür resim sanatıdır. Minyatür sanatı görsel olarak bir resmi temsil edebilir. Bunlar tarih boyunca yapılarak bize geri sunulmuştur. Orta Çağ’da Avrupa’sında devlet adamları, padişahlar, sultanlar tarafından aldıkları kararlar ve ailece minyatürleri yapılarak saklanırdı. Türklerde yapılan minyatürlere eskiden nakış veya tasvir edilerek ortaya çıkartılırdı. Minyatür yerine kullanılan nakış sözcüğüdür, sanatçısına ise resim yapan yada ressam adı verilirdi. Türkler minyatür kağıdı için fildişi ve benzeri maddelerin üzerine yaparlardı.

Doğu ve batı için kullanılan yaygın bir resim sanatı olmuştur. Resim sanatının da iki taraf için aynı olduğu görülmektedir. Minyatür kitapları resimlemek amacıyla yapılmıştır. Boyutları küçültülerek görülenleri yansıtmaktadır. Yapımında kullanılan sulu boyaya benzeyen bir yapı olmuştur. Minyatür yapımında kullanılan kağıdın üzerine arapzamkı katılmış üstübeç sürülür. Renklere saydamlık kazandırmak üzere bazen altın tozu sürülerek canlılık kazanması sağlanırdı.

M.Ö. 2. yüzyıllarda Mısırlılar tarafından yapılan minyatürler papirüsler üzerine yapılmıştır. Yunan, Roma, Bizans ve Süryani elyazmalarında minyatürlerle süslü olduğu önemlidir. Hıristiyanlığın yayılması elyazması İncillerle süslenmeye başlar. Gelişen minyatür sanatı günümüze kadar ulaşmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu