İlginç Bilgiler

Mısır Piramitlerinin Sırrı Nedir?

Dünyanın yedi harikasından birisi olarak Mısır piramitleri gösterildi. Binlerce yıl önce yapılan piramitlerin sırrı günümü teknolojisi ile halen çözülememiştir. İnsanların sahip olduğu teknoloji yada yöntemin nasıl olduğu araştırmacılar tarafından daima tartışılır oldu. Bir çok bilim insanı fikirlerini ortaya sürmesi sonucunda gizemin aydınlanması için uzaylıların dahi yardım ettiği düşünülmüştür.

Günümüzde mısır piramitleri hakkında bir çok yazı bulabilirsiniz. Bunlar gerçeği yansıtmadığı gibi insanları kendi araştırma ve düşüncelerinin eserleridir. Mısır’a özgü olmadığı gibi dünyanın çeşitli yerlerinde benzer yapılar olmaktadır. Piramitlerin en çok Mısır’da bulunması “Mısır Piramitleri” olarak özdeşleştirilmiştir.

piramitlerin sirri

Dünyadaki Önemli Piramitler:
Keops Piramidi (145,75 metre)
Mikerinos Piramidi(66,5 metre)
Kefren Piramidi (143,56 metre)
Sakkara Piramidi (63,17 metre)
Maldum Snefru Piramidi (93,26 m)
Dahahur Bent Piramidi (104,85 m)
Dahahur Snefru P. (103,95 metre)
Sakkara Pepi II P. (52,555 metre)
Uxmal Tapınağı (Meksika)
Teotehuacan (Meksika)
Tiahuanaco (Bolivya)
Dohan Tapınağı (Çin Halk Cumhuriyeti)

Piramit Nedir?
Tabanı kare şeklinde uç noktası birer üçgeni anımsatarak birleştiği kesimdir. Geometrik bir şekle sahip olup, yapımında devasal dikdörtgen kaya parçaları kullanılmıştır. Mühendislik ve insanlık için önemli mimari yapı olarak görülür.

Piramitlerin Tarihçesi
Piramitler tarih boyunca Mısır’da yaşayan firavunların öldükten sonra gömülmesi için yapıldığı düşünülür. Mumyalanan firavunların mezarları piramitlerin içerisinde yer alır. Korumak ve zarar gelmemesi adına devasal boyutlarda piramitler yapılmıştır. Bugüne kadar gömülen mumya veya hazineye rastlanmadı. İlk inşa edilen piramit olarak Sakkara’da olup M.Ö. 2620 yıllarında tamamlandığı bilinmektedir. Bazı piramitler yapılmak istendiği takdirde yıkıldıkları bilinir. Bunlardan birisi sekizinci basamaktan sonra yıkılan Meidum piramididir.

Piramitlerin yapılması oldukça gizemlidir. Yüksekliklere ulaşılması için ustalık bir mimari bilgiye ihtiyaç duyulur. Gerekli olan taşlar Nil Nehri’nden taşınarak piramitlerin yapımı için kullandığı düşünülmüştür. Yükseltme için ipler ve insan gücünün etkisi büyük olduğu ön görüldü. Mimarisinde görev alan mimarlar yapımdan sonra öldürülerek sırrın ifşa edilmesinin önüne geçilmiştir.

Piramitleri kim inşa etti?
Piramitlerin tarihinde Mısırlı kölelerin izlerini taşıdığı bilinmektedir. Düşünenler tam olarak aydınlatılmamış olsa da bazı bilim insanları dünya dışından varlıkların gelip inşa ettiklerini düşünüyorlar.

1990 yılında ata binen bir turistin bir çukura gizemli bir şekilde düşer. Açılan kapı bir mahzene açılır burada usta başının mezarı bulunur. İhtişamlı bir yapıya sahip olduğu görülür. İşçi sınıfının mısır piramitlerinin yapımında etkin olduğu anlaşılmıştır. Gece ve gündüz yaşayan kişiler olmuştur. Birbirlerinden farklı 250’den fazla mezarın olması işçilerin piramit tamamlanması sonucunda öldürüldüğünü düşündürmüştür.

Piramitlerin yapımında tahmini olarak 200.000 kişinin çalıştığı düşünülmekte. Toplu mezarların açılması sonucunda ağır yükler taşıdıklarını göstermektedir. Binen yükler sonucunda eğrilme ve kemik yapılarında bozulma oldukları görülmüştür. Piramitlerde çalışan kişiler o şehirde yaşayan insanlar olmaktadır.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu