Moda Haftası Nedir

Moda Haftası, İkinci Dünya Savaşı yaşanırken Amerikalı moda çalışanlarının Fransa’da gerçekleştirilen moda fuarlarına katılamaması sebebiyle düzenlenmiş bir organizasyondur. Modanın yalnızca Fransız ekolü tarafından şekillendirilme amacına tepki olarak doğmuştur. Organizasyon sayesinde, dünya genelindeki modacılara da şans tanınarak modanın küresel bir boyutta şekillenmesine olanak sağlanmıştır. Son yıllarda dünyaca ünlü markaların güncel koleksiyonlarını ve yeni tasarımlarını sergilemek amacıyla düzenlenen bir etkinliktir.

Güzellik Algısını Moda Haftası Belirler

Yılda iki sefer gerçekleştirilen Moda Haftası, en meşhur markaların dışında, isimleri pek bilinmeyen birçok markaya da ev sahipliği yapmaktadır. Etkinliğin en gösterişli gerçekleştiği şehirler sırasıyla Milano, Paris, New York ve Londra’dır. Bu dört büyük moda şehrinin yalnızca dörtte birlik dilimi son derece lüks markalardan oluşurken, geriye kalan dörtte üçlük kısmı diğer markalar oluşturmaktadır. Oldukça özenle hazırlanmış bir sahne arkasında hazırlık yapan markalar, günlerce süren bir prova süreci sonunda defileye çıkarlar. Özel davetiye ile misafir edilen konuklar, her biri alanında uzman olan modacılar, ünlü isimler, dergi editörleri ve tasarımcılardan oluşur. Her senenin kıyafet, makyaj, aksesuar modasını belirleyen Moda Haftası, aynı zamanda yeni yılın renk, çanta ve ayakkabı modasına de yön verir.

Moda Haftasının Ülke Ekonomisine Etkisi
Gerçekleştirildiği ülkenin ekonomisine oldukça büyük katkılar sağlayan Moda Haftası, bir haftalık süreç içerisinde ev sahibi olan ülkenin gelirine yüz milyon doların üzerinde katkı sağlamaktadır. Bu yönüyle organizasyon, uluslararası ticarette de oldukça önemli bir konumdadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here