Muson İklimi Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Bilindiği üzere dünya üzerinde birçok iklim türleri bulunmaktadır. Her birinin farklı farklı özelliklere sahip olduğu iklim türleri arasında en fazla ilgi çeken ve buna bağlı olarak hakkında bilgi alınmak istenen iklim türlerinden biri de muson iklimidir. Peki muson iklimi nedir özellikleri nelerdir makalemizin de ana konusu olan bu sorumuzun cevaplarını hemen sunalım.

Muson İklimi Nedir?

Muson iklimi; Tropikal iklim özellikleri taşıyan Güney, Güneydoğu ve Asya bölgelerinde etkisini sürdüren bir iklim türüdür. En belirgin niteliğinin oldukça görkemli yağmur bulutlarına sahip olan aralıksız yağış ve kuvvetli rüzgarlara sahip olduğudur. Ülkemizde az görülebilen muson iklim türünü önemli kılan etkenlerden biri de birçok özelliklere sahip olmasıdır.

Muson İkliminin Başlıca Özellikleri Nelerdir?

Muson iklimi hakkında bilgiler sunduktan sonra şimdi de bu iklim türünün başlıca özellikleri hakkında bilgiler sunalım. İşte muson ikliminin başlıca özellikleri şunlardır.

En yağışlı iklim türüdür.
Oldukça soğuk bir iklim türüdür.
Sel felaketlerinin en sık meydana geldiği iklim türüdür.
Yaz mevsiminin oldukça ılık ve yağışlı geçtiği kış mevsiminin ise oldukça kuru ve soğuk geçtiği bir iklim türüdür.

Görüldüğü üzere muson iklim türünün birçok özellikleri bulunmaktadır. Bu iklim türü yukarıdaki özellikleri sayesinde diğer iklim türlerinden ayrılmaktadır. Makalemizde muson iklimi nedir özellikleri nelerdir hakkında bilgiler sunduk.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here