Müşteri Temsilcisi Ne Demek

Özel firmalarda müşterilere yardımcı olmak, sorunlarını çözmek, satış yapmak, teknik konularda hizmetlerle ilgilenen görevlilerden oluşur. Firmalar insanlara hizmet sağlarken sadece ürünü satması ile bitmemektedir. Daha sonrasında da yaşayacakları sıkıntılarda ve bilgi almak istediklerinde yardımcı olmaları gerekmektedir. Şuan da tüm firmalar bu şekilde hizmetini de bulundurmaktadır. Müşteri temsilciliği yapabilmek için ise firmada çalışmanıza gerek yoktur verilen eğitimler sonrasında bilgi sağlamayı kolayca sağlayabilecektir. Müşteri temsilcisi olmak için kurumsal ve özel firmalar için fark etmeden üniversite, lise mezunu, ön lisans mezunu olması yeterli olarak görülmektedir.

Hangi İşleri Yapabilirler

Çalıştığı firmanın ürünü müşterilerini arayıp tanıtmak
Sağladıkları kampanyalar hakkında bilgi sağlamak
Satış ve pazarlama anlamında ürün satışı yapmak
Müşterilerin ürün ile yaşadıkları sıkıntıyı nasıl çözeceği hakkında bilgi vermek
Kart işlemleri gibi durumlarda müşterinin yatırma, çekme, havale gibi işlemlerin nasıl ilerleyeceği ve tarihleri hakkında bilgi verir

Hangi Özelliklere Sahip Olması İstenir

Müşteri temsilcisi olan kişilerin düzgün konuşması, diksiyonu iyi olması, genel kültür bilgisine sahip olması, ikna etme gücünün yüksek olması, araştırmacı olması, bilgisayar kullanmayı bilmesi beklenir. Hem saha da hem de ofiste çalışması istenebilir. İkisi içinde uygun olmaları beklenir ve çünkü firma için her zaman aynı işleri olmaz ve müşterinin bazen ürünleri görmesi istenir. Bu sebeple müşteriye daha iyi ulaşabilmek için saha da müşteri temsilciliği daha etkindir. Saha da daha sonra yaptığı satış ya da müşterinin verdiği tepkiye göre rapor tutmayı, düzenlemeyi bilmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here