Nadir Görülen Göz Renkleri Nelerdir

İnsanların kişisel özellikleri birbirlerinden farklılık göstermektedir. Nadiren görülen çeşitli göz renkleri olmaktadır. Yeşil göz en çok Kuzey ve Orta Avrupa bölgelerinde yaygın olarak görülür. Yeşil gözlü kişilerin irisleri daha az miktarda melanin içermektedir. Çeşitli irisleri orta ölçüde lipokrom içerir. İriste melanin pigmentinin azlığından dolayı göz renkleri mavimsi olabilir. Mavimsi, sarımsı renk, yeşil göz renklerinin ortaya çıkmasında lipokromlar etkili oluyor.

Kehribar göz rengi: Kurtların göz rengine oldukça benzer yapısı vardır. Bakır tonlarında güçlü sarımsı karşımı sonucunda elde edilir. Kurtlar dışında bir çok hayvanda aynı göz rengi mevcuttur. Canlıların yüksek konsantrasyon sağladıkları lipokrom depolanmış olandır.

Mor ve kırmızı göz rengi: İristen kaynaklı sebeplerden dolayı göz renkleri mor ve kırmızı renklere bağlı olabiliyor. Böyle durumlardan dünyanın en nadir göz rengi olduğu belirtilebilir. İnsanlara kişilik olarak farklı özelliklerde tanımaktadır.

Siyah göz rengi: Risite çok yüksek olanda depolanan melaninden kaynaklanan renktir. Nadiren görünen siyah göz renkleri olmaktadır. Aşırı melanin sonucunda koyu kahverenginden geçiş yaparak göz bebeği ile aynı renge sahip olur.

Pembe göz rengi: Göz melaninni eksikliğine bağlı olarak pembe renkte olabilir. Kırmızı renk daha çok iristen kan sızıntısı olmasından dolayı kaynaklanır. Çok nadir görülen göz renklerinden olur.

Dünya üzerinde en nadir göz rengi yeşil olmaktadır. Yaşanılan coğrafyaya göre göz renkleri oldukça değişiklik gösterebilir. Bir ülkede tek bir yeşil göz rengi dahi bulunmayabilir. Bunların bağlı olduğu noktalarda değişiklik gözlemlenebilir. Çeşitli bölgelere baktığınızda yeşil göz rengine sahip olanların sayısı fazladır. Bölgelere göre değişken bir yapı olduğunu görmekteyiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here