Nasanın Astronot Eğitimi Programı Nasıldır

Astronot olmak birçok insanın hayali olsa da sadece sınırlı sayıdaki bir insan topluluğu mesleğiniz nedir sorusuna “Astronotum” cevabını verebiliyor. Milyonlarca insanın hayallerini süsleyen bu mesleği yapabilmek için yıllar süren eğitim ve tabi ki bazı şartlara uymak gerekiyor.

Astronot Eğitimleri

Çoğunun profili olağanüstü olsa da adayların hepsi yaklaşık iki yıl süren zorunlu bir eğitimden geçmek zorundalar. Amacı bütün kursiyerlerin uzmanlık ve bilgi birikimlerinin aynı düzeyde olmasını sağlamak olan birçok eğitim alan adayların, önlerine çıkabilecek her problemle başa çıkabilmeleri beklenmektedir.

Bir bölümü CSA’da, bir bölümü de NASA’da olmak üzere iki ayrı uzay ajansında alınan eğitimler sırasında adaylara uzay uçuşlarının tarihi ve temelleri, uzay operasyonları ve uzayda uygulanması gereken prosedürler, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun sistemleri ve çalışma şekli, hayat bilgisi, malzeme ve materyal bilgisi, uzay bilimleri, uzaydan dünyayı gözlemleme ve ölçüm yapma, robotik bilimler ve teknoloji dersleri, insan davranışları, paraşütle atlama, fiziksel dayanıklılık, ilk yardım ve yaşam destek, hayatta kalma, Rusça ve Japonca gibi yabancı dil dersleri (Genellikle Uluslararası Uzay İstasyonu’nda aktif olarak astronot bulunduran ülkelerin dilleri), görsel ve fotoğrafik ekipmanların çalışma yöntemleri ve uzayda kullanımları, medya yönetimi ve ilişkileri, uçuş bilgileri gibi konularda eğitim alarak her birini başarıyla tamamlamaları halinde astronot unvanını almaya hak kazanırlar.

Eğitim Sonrası

Buna rağmen eğitimi başarıyla bitiren ve astronot olmaya hak kazanan herkes hemen uzaya çıkamıyor. Eğitimi tamamlayan astronotların uzaya çıkmadan önce CSA veya NASA’da bir takım zorunlu görevler yapmaları da istenebiliyor. Bazen astronotların eğitimi tamamladıktan sonra 4-5 sene boyunca uzaya çıkamadıkları oluyor. Bu süre zarfında da fiziksel dayanıklılıklarını korumaları beklenen astronotlar aynı zaman da hali hazırda uzayda çalışmakta olan meslektaşlarının görevlerini de güncel bir şekilde takip ediyor. Zira görevi üzerinde çalışırken herhangi bir nedenle dünyaya dönmek zorunda olan meslektaşlarının yerini ve projedeki pozisyonlarını doldurmaları istenebiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here