Nasır Nedir Neden Oluşur ve Yöntemleri Nelerdir

Davetli olduğunuz ve gitmek için heveslendiğiniz o akşam yemeği için seçtiğiniz ayakkabı ve tüm akşam çekilen nasır acısı. Çok beğenerek aldığınız ayakkabıyı arkadaşlarınıza göstermek için en uygun günü beklersiniz ve o gün burnunuzdan gelir, ayağınızda ki nasırın sızlatan acısı günün keyfini kaçırmıştır.

Nasır Nedir?

Nasır, sürtünme ve baskı neticesinde cildin sertleşerek verdiği tepkidir. Özellikle ayak ve ellerde görülür.

Nasır Neden Oluşur?

Cilt, sürtünme ve baskıya maruz kalıp tahriş olduğunda sertleşerek o bölgeyi koruma altına alır, bu kalınlaşmanın adı nasırdır.

Nasırın oluşmasında başlıca etkenler nelerdir?

Yanlış ayakkabı seçimi, ayağı sıkan ve ayak yapısına uygun olmayan ayakkabı modelleri nasır oluşturan etkenler arasında ilk sırada yer alır. Özellikle burun kısmı dar olan ayakkabı modellerinde, ayak parmakları fazlaca sıkıştığından, hem parmak arası hem de parmak üstü nasırlar oluşmaktadır. Oluşan nasırlar ise hem acı verdiğinden, hem de kötü bir görüntü oluşturduğundan rahatsız edicidir. 6CM den yüksek topuklu ayakkabıları uzun süreli giymek de, nasır oluşumunda önemli etkenlerdendir.

Doğada yalın ayak yürümekte nasır oluşmasına neden olan etkenler arasındadır. Özellikle sert zeminler ayağın baskı yaptığı yerleri tahriş edeceğinden nasır oluşumuna neden olur. Bu nedenle evde dahi terlikle yürümek faydalıdır.

Yanlış basma hareketi, ayağın belli bir bölgeye aşırı yüklenmesi o bölgede nasır oluşumunu tetikleyeceğinden, doğru basmaya gayret edilmelidir. Yanlış basıp basmadığınızı, eskiyen ayakkabınızda en çok hangi bölgenin deforme olduğunu kontrol ederek sağlayabilirsiniz. Gerekirse bir ortopediste başvurabilirsiniz.

Ayağın fazla kemikli olması da, cilde hem içten hem dıştan baskı yapacağından nasıl oluşumuna neden olabilir.

Nasırın evde tedavi yöntemleri nelerdir?

Öncelikle, iltihap kaptığını düşündüğünüz nasırlarınız varsa ya da şeker hastası iseniz bu konuda uzmandan yardım almanız en akıllıca olacaktır. Nasırın çevresinde kırmızılık ya da tahriş fark ettiğiniz durumlarda da mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır.

Bunun dışında sadece deri sertleşmesi olduğunu düşündüğünüz nasırlarınızı, E vitamini ve lanolin içeren yağları periyodik olarak uygulayarak deriyi yumuşatabilirsiniz.
Yine kısa ve sık tekrarlarla ponza taşı ya da benzeri materyallerle ölü deriyi soyacak uygulamalar yapabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken, deriye hasar vermemektir. Hasar verilen deri gün boyu kapalı kalan ve bakteri oluşumuna çok uygun bölgelerde iltihaplanmaya sebep olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here