Neden Sporla İlgili Yarışmalar Düzenlenmektedir

Ülkemizde spor faaliyetleri nasıl bir durumda? Spor branşlarına göre farklılık göstermektedir. Ülkemizde nasıl bir durumda olduğu konusunda pek olumlu şeyler söyleyemeyiz diyebilirim. Öncelikle ülkemizde en çok spor olarak futbol ön planda olmuştur. Futbol alanına devlet olarak da çok fazla yatırımlar yapılmaktadır. Bütün şehirlerimizde neredeyse lüks stadlar yapımı devam etmekte ve futbol olarak zengin olan şehirlerde ise lüks stadlar kullanılmaya başlanmıştır.

Son zamanlarda ülkemizde futbol konusunda da gerileme söz konusu olmuştur uluslararası turnuvalara katılamayıp ülke vatandaşların o turnuvayı her seferinde televizyonda ve ülkemizi temsil edecek bir takım olmamasından şikâyet ederek izlemeye devam etmektedir.

Futboldan başka basketbol konusunda uluslararası olarak da kulüpler bazında da önemli başarılar elde edilmeye başlanmıştır. Avrupa’nın en önemli basketbol liginden birine sahip olduğumuz aşikardir çünkü Avrupa’daki kulüp takımlarının yer aldığı turnuvalarda ülkemizdeki takımların ön plana çıktığı görülmektedir. Birçok şampiyonluklar ve önemli dereceler elde edilmiştir. Ancak taraftar açısından değerlendirildiğinde ülkemizdeki futbol faaliyetleri çok iyi bir durumda olduğu gözlemlenemez.

Çünkü insanların ailesi ile birlikte statlara salonlara gidip bir spor müsabakası izlemek maddi olarak çok fazla artmıştır. Bilet fiyatlarındaki yükselme insanların statlardan müsabakaları takip etmesinde git gide düşüşler devam etmektedir. Sadece statlardan izlenme oranını geçtim, insanlar artık ülkelerinde oynanan futbol liginin, basketbol liginin maçlarını evlerinden takip edebilmek için bile çok fazla maddi olarak harcama yapmak zorunda kalıyorlar. Kendi ülkendeki müsabakaları izlemek için para vermek insanların pekte hoşuna gitmemektedir.

Peki, bu durumu nasıl düzeltebiliriz? Bu duruma devletin el atıp kendi devletin kanalında yayınlanması ülkedeki spor faaliyetlerinin daha fazla gelişeceği konusunda herkes hem fikirdir. Çünkü spor dışarıdan ne kadar takip edilirse o kadar gelişmeye açık olup o kadar çok geliştirme göstermesi kaçınılmaz olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here