Nefes Darlığı Nedir? Tedavisi

Nefes darlığı her yaştan büyük küçük insanın karşılaşabileceği sorunlardandır. Gece nefes darlığından dolayı uykudan uyanacak duruma geliyorsanız, sabahları uyandığınızda nefes alıp vermeye zorlanan kişilerde astım hastalığının habercisi olarak ortaya çıkıyor.

Hastalık kendisini hızlı solup alıp verme ile ortaya çıkarmaktadır. Fark edildiği zaman sağlık kuruluşlarına başvurarak gerekli olan tedavilerin erken zamanda yapılması gerekmektedir. Hastaların şikayetleri genelde aldıkları nefeslerin yetmemesi, ciğerlerine yeterince hava dolmaması, hızlı nefes alıp vermeye mecbur kalmaları ve göğüs kısmında sıkışıklık ile kendisini göstermesi olmuştur. Nefes darlığı her an karşımıza çıkması mümkündür. Çalışırken, gece uyurken ve bir işle uğraştığımız zaman belirtileri ile kendisini gösterebilir.

Genelde kronik olarak nefes arlığı hastalıkları ortaya çıkar. Sıkça görüldüğünden dolayı kişiler sigara gibi kötü alışkanlıklarına bağlı olduğundan hastalığa yakalanırlar. Kişiler sigara içtiklerinden dolayı nefes darlığına yakalanmış olurlar ama farkında olmadıklarından tedavi kuruluşlarına başvurma gereksinimi duymazlar. Hastalığın ilerlemesi sonucunda kişilerde oksijen yetersizliğine bağlı olarak makinelerde yaşamlarını devam ettirmek zorunda kalıyorlar.

Günümüzde nefes darlığı için ilk aşamada erken teşhis önemlidir. Tedavide uygulanacak uygulamalar hastalığın teşhisi ile daha etkili olmaktadır. Hastanın şikayeti nefes alıp vermekte zorluk çekmesi, göğüs sıkışması gibi belirtiler ile olarak en kısa zamanda sağlık kuruluşlarına başvurarak tedaviye başlaması gerekmektedir. Erken teşhis durumunda kişiye uygulanacak tedavi ve yaşamındaki değişikliklerle sağlığına kavuşması mümkün olmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here