Hayvanlar Alemi

Nesli Tükenen Hayvanlar Hakkında Bilgi

Günümüzde bir çok hayvanın nesli tükenme sınırında olmaktadır. Yaşamları (soyları) zamanla tükenerek dünyada başka bir türü bulunmamakla beraber besin zincirinde oluşan eksiklik yüzünden doğanın dengesi bozulabilir. Her geçen gün yasak avcılıklar ile birlikte canlıların nesli git gide daha çok azalıp tükenme aşamasındadır. Dünya Doğayı Koruma Birliği (IUCN) tarafından hayvanların soyları takip edilmektedir 50 türden fazla canlı için kırmızı listede yer aldığını öğrenebiliriz.

Hayvanların tükenmesinin temel sebebi olarak insanlar gösterilmektedir onların ortaya çıkardıkları ve istediklerinin karşılıklarında kaçak avcılarla birlikte bilinçsiz avcılarında katılmasıyla hayvanların soyları büyük tehlikeye girebiliyor.

Hayvanlar yaşamlarını sürdürebilmek için doğal yaşam ortamlarına ihtiyaç duyuyorlar. Kutuplarda gerçekleşen küresel ısınma ile birlikte bir çok canlı şimdiden listeye eklenmiş gibi gözüküyor. Doğal yaşam alanlarına yapılan çit, asfalt, çiftlikler orada yaşayan canlıların kopuk yaşam adı altında yaşamlarını sürdürmelerine neden oluyor. Doğal ortamlarının yok edilmesi avlanmalarını engelliyor. İklim değişikleri ile birlikte beklenmedik etkiler altında devam ettiremiyorlar.

Bilinçsiz yaşamımız yüzünden canlıların hayatları bir gün bitecek sineklerin dahi koruma altına alınabileceği düşünülüyor.

Tehlike Altında Olan Hayvanlar
Panda Bambu Ayısı
Kutup Ayısı
Penguenler
Kısa Gagalı Yunus
Akdeniz Foku
Anadolu Leoparı
Carette Carrette
Kelaynak Kuşları
Goriller

anadolu kaplanı
anadolu kaplanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu