Sorular Cevaplar

Nevruz Bayramı Neden Kutlanır

Göktürklerin Ergenekon bölgesinden çıkışları ve Türkler için yeni yılın başlangıcı olarak kabul edilir. Gelenek 5 bin yıldır devam etmektedir. Nevruz kelimsi Farsça olup dilimize girmiştir karşılığı “yeni gün” anlamına gelmektedir.

Sadece ülkemizde değil Türk Devletlerinde Milli Bayram olarak kutlanmaktadır. Kutlamalarında yörelere ait yemekler pişirilip oyunlar oynanır. Nevruz kutlamasında ateş yakılır ve dilek tutularak üzerinden atlanır.

Ergenekon bölgesine yerleşen Türkler 400 yıl bu bölgede yaşamışlardır. Baharın gelişini müjdelemek için yapılan eğlencelerden birisidir. Her yıl 21 Mart’ta düzenli olarak tüm yurtta kutlanmaktadır.

Orta Asya Türk Devletleri kutlamalarda Ergenekon destanını okuyarak yeni nesilleri bilgilendirme çabalarına girmektedirler. Hayvanlı Türk takviminde kabulü 21 martta olması bolluk ve bereketin habercisi olarak kabul edilir. 21 Martta kederli mutsuz olmak ayıp ve suç olarak görülmektedir. Kutlama törenlerinde herkes katılıp eğlenmeleri gerekmektedir. Bu ayda ortaya çıkan çiçeğin adıda Nevruz çiçeğidir.

nevruz
nevruz

5 Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu