Nezle Belirtileri Nelerdir

Burnumuzun giriş kısmında hava gelir ve burada ısıtılarak ciğerlerimize gönderilir. Havadaki toz ve mikroplardan korunmak için tüylerden etkilenir. Nezle burun ve soluk boruna yerleşen virüslerden dolay meydana gelir. Ortalama üşütme durumunda 3 gün içinde ortaya çıkar, burada burnu etkileyerek tıkanmasına neden olur. Hapşırma, burun akıntısı gibi çeşitli durumlarla kendisini ortaya çıkartır.

Grip sık karşılaştırılan enfeksiyonla olarak meydana gelir. Yüksek ateşli hastalıklara sebep olur, titreme ve kas ağrıları ile kendisini gösterir. Titreme, kas ağrısı nezlenin en belirgin durumlarındandır. Sonbahar aylarında ve kış ayında yoğun şekilde çocuklarda görülür. Çocuklar hassas olma durumlarında yakalanmaları kaçınılmaz olmaktadır.

Nezlenin belirtileri
Yemek yeme hissi ortadan kalkar. Beslenme de zorluklar ve güçlük çeker. Nefes alıp vermesi zorlaşır. Hafiften ateş gözlemlenir, ilerlemesi durumunda ağız kuruluğu ve kaslarda zayıflama görülür. Yetişkinlerde hapşırma ve burunda tıkanıklık yaşanır, kusma görülür, boğaz kaşınması ve ishale rastlanır.

Nezle 10 gün içinde kendiliğinden iyileşmediği zaman balgamlı öksürük, yüksek ateş, kulak ağrısı, işitme sorunu, titreme görülür. Bronşit, zatürree gibi hastalıklara sebep olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here