Okul

Nüfus Piramidi Nedir

Herhangi bir bölge veya yerin nüfusunun yaş, cinsiyet, gelir durumlarını gösterecek şekilde hazırlanmış olan tablolara nüfus piramidi denir. Bunlar yaşlara göre sıralanarak hazırlanmış olan tablolardır. Örneğin bir piramidin en alt tabakasında 0-7 yaş arasında insanları sınıflandırarak yükseltilebilir. En üst katında +65 yaş olan insanlar eklenebilir. Bir bölgenin nüfus oranının hesaplanmasındaki en doğru şekilde gösterilmesi sağlanır.

Nüfus özelliklerini göstererek çeşitli araştırmalar görülebilir. Nüfusta yaş ve cinsiyet özelliklerini değişik şekilde göstermesi mümkün olmaktadır. Bölgenin nüfusu piramitlere bakılarak hareketlilik, nüfus özeliği, ekonomik gelişmeler, cinsiyet durumu üzerinden piramitte ifadelerde bulunulabilir.

Nüfus piramidinde kullanılabilecek bilgiler
Doğum ve ölüm oranları
Göçler
Kentsel fonksiyonlar
İnsanlar üzerinde yapılan anketler
Çocuk, olgun ve yaşlıların nüfusları
Ekonomik güçleri
Nüfus politikaları

Nüfus hareketleri
Nüfusta gelişmeler olması sonucunda ülkeler arasında görülen farklılıklardır. Geri kalan ve gelişmekte olan ülkelerin nüfuslarında olan hareketliliği gösterir.

Ortalama yaş süresi
Piramitlerin yaş süreleri aşağıdan yukarıya doğru sıralanır. En altta en küçük yaşlar, üstünde orta yaşlar ve en üstte yaşlılar yer alır. Gelişmiş ülkelerde standartlar sağlık hizmetlerinin yüksek olmasından dolayı ortalama yaşam süresi daha yukarıda tutulmaktadır.

nüfus piramidi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu