Okul

Nutuk Hangi Konuları Kapsar

Nutuk Hangi Konuları Ele Alır, Nutuk Hakkında Bilgi

Nutuk, Atatürk tarafından yazılıp çeşitli konuları ele almıştır. Önemli eserlerden olan Nutuk ülkemizin işgal dönemlerinde yapılan olayları konu alıp Cumhuriyetin kuruluşu ve inkılapları konu alan eser olmuştur. Türk Cumhuriyeti için önemli tarihi eserlerdendir. Esere verilen adın Nutuk olmasının haylice uzun olmasından dolayı kaynaklanıyor. 15-20 Ekim 1927 yılları arasında CHP kurultayında 3 gün boyunca aralıksız okunduğundan dolayı Nutuk adına aldı. Geleceği ve yaşananlara değinen nutuk içersinde Milli birlik ve beraberliği başta olmak üzere ülkelerin tarihlerinde yaşanan siyasi olaylar ve ülkemizin kurtuluş savaşı döneminde yaptığı İlke ve İnkılaplarına değinir.

Atatürk Nutuk yazarken dönemin dilini kullanarak ulusal edebiyat devrinin temsil ettiği eser olmuştur. Osmanlıca sadeleştirile ve Arapça Farsça sözcüklerinde içinde yer aldığı dil kullanılmıştır.

Nutuk tarih boyunca çeşitli değişik alanlarda basılarak tekrardan sunulmuştur. TDK tarafından yaygınlaşma adı altında baskılar yapılmıştır.

nutuk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu