Okul

Öğretmen Nasıl Olunur

Öğretmenlik mesleği kutsal olmasına rağmen bugün yüz binlerce kişi atanmayı beklemektedir. Mesleğin avantajları olduğu gibi dezavantajları da bulunmaktadır. Atanabilen öğretmen adayları geleceğe yönelik şüpheleri ortadan kalkıyor. KPSS gibi sınavlarda başarılı olan öğretmen adayları ülkenin dört bir yanına atanmaktadır.

Günümüzde öğretmen olmak için Lise yıllarında karar vermek gerekmektedir. Verilen bu karadan sonra ne öğretmeni olmak istediğinizi aklınızda netleştirerek adım adım hedefinize ulaşmanız için ilerlemeniz gerekir. 10. sınıfa geçtiğinizde Sayısal(Fen Bilimleri), Eşit Ağırlık (Türkçe-Matematik) ve Sözel(Sosyal Bilimler) alanlarından birini seçmek durumundasınız. Seçtiğiniz alan doğrultusunda 10. ,11. ve 12. sınıflarda göreceğiniz dersler farklılıklar gösterecektir. Seçtiğiniz branşta öğretmen olmak istiyorsanız o branşın hangi alanda olduğunu öğrenip ona göre, 10. sınıftaki alan seçimini yapmanız gerekiyor. 12. sınıf bittikten sonra üniversite sınavlarına(YGS ve LYS ) girmeniz gerektiğini unutmayın. Öğretmenlik fakülteleri 4 yıllık üniversite bölümleri olduğu için hem YGS’ye hem de LYS’ye girip yeterli puanı almak gerekiyor. Puanınız doğrultusunda, okumak istediğiniz öğretmenlik bölümünü için üniversiteye kaydınızı bu aşamalardan sonra yapmış olursunuz. Lise öğretmenliği kazanmışsanız 5 yıl, ortaokul ya da ilkokul öğretmenliği kazanmışsanız 4 yıl üniversite okuyacaksınız. Üniversiteyi başarıyla bitirdikten sonra KPSS (Kamu personel Seçme Sınavı) sınavlarına girerek bunda da başarılı olursanız öğretmenlik mesleğini yapmaya hak kazanmış oluyorsunuz.

Öğretmen olarak göreve başlayana kadar oldukça sıkıntı yaşacaksınız. Bunlar arasında en zoru atamalarınızdır. Öğretmenlerin ataması yapılırken sizin için oldukça zor olacağını bilmelisiniz. Arkadaşlarınız okullarda göreve başlarken siz halen atanmayı bekleyenlerden olursunuz. Görevinizi icra etmeniz için oldukça uğraşmalı ve çaba göstermeniz beklenecektir. Mücadele edeceğiniz müddetçe başarıyı yakalamanız kolay ve rahat olacaktır.

Sevdiğiniz öğretmenlik mesleği için oldukça sabırlı olmanız gerekebilir. Küçüklerle uğraşmanız gerektiği gibi büyük öğrencilerle de karşı karşıya kalacaksınız. Bazen sınıf içinde gerginlik olmasına rağmen sabırlı olmalısınız. Sizde aranan özellikler sabırlı olmak, azim, yılmamak, anlayışlı olmak ve empati kurmanızdır. Karşınızda olanlar cahil ve bilgisiz olacağından kararlarınız adil olmalıdır. İyi bir öğretmen olabilmek sadece derslerdeki başarılarıyla sınırlı kalmıyor. Güler yüzlü, anlayışlı, giyimine özen gösteren, sabrıyla, fedakarlığıyla örnek olan, nazik, güvenilir, olaylara çeşitli açılardan bakabilen, önyargısı olmayan, sorumluluk sahibi, sevgi dolu olmasıyla kişilere yaklaşımının güzel olması ve planlı olması da gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu