Okul

Öğretmen ve Öğrenci İletişimi Nasıl Olmalıdır

Öğretmen ve öğrenci ilişkileri anaokulundan itibaren başlamaktadır. İletişim kurulması öğrenciler için eğitim öğretim için büyük bir önem taşır. Birbirleri ile anlaşamayan eğitici ve öğrenciler ileride büyük sorunların yaşanmasına kaynak olacaktır. Öğrenim sağlanamadığı gibi öğrencinin derslerinde başarısız olması kaçınılmaz bir gerçektir.

Öğrenciler utangaç olup derslerde onlarla ilgilenilmemesi durumunda laubali hareketlerde bulunarak sınıfın huzursuz çıkaranları arasında gösterilir. Öğretmenler bu durumu anlamaması ve gerekeni yapmadığı durumda o kişi öğrenime artık kapalı olup sadece gitmesi gereken bir okul olarak görecektir.

Öğrencilere ve ailelerine de büyük sorumluluk düşmektedir, öğretmenlerine karşı saygı ve sevgi içersinde yaklaşmalı aksi takdirde öğretmenin bu duruma karşılık farkında dahi olamayabilir. Derslerde aktif olarak hareket etmeli yanlış olacak diye hiçbir zaman korkmaması gerekir. Aklına takılan her şeyi açıkça sorarak eğitimini tamamlayabilir yoksa derslerinde başarısız olduğunu hissederek sahip olduğu özgüveni kaybedecektir. Sorulan sorularla ilgili aklında olanları tedirgin olmadan her ortamda belirtmesi gerekmektedir. Öğretmenlere bu durumda büyük bir görev düşerek öğrencileri aktif olarak derslere dahil etmeli öğrenci ayrımı yaparak çalışan aktif olanları ön sıralara oturttuklarında arkada kalanlar en baştan kaybettiklerini hissedeceklerdir.

öğretmen öğrenci
öğretmen öğrenci

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu